Часопис ПАРЛАМЕНТ №1/2021-2022: Парламентська обструкція у світі та в Україні

У демократичних суспільствах робота парламенту є надзвичайно складним та комплексним процесом, який народжує як позитивні, так і неоднозначні практики. Однією з таких практик є обструкція.

Наші аналітики підготували детальний аналіз цього явища, повністю розкриваючи його суть, історію зародження та використання в сучасних українських реаліях.

Обструкція — це цілеспрямована діяльність одного чи багатьох членів парламенту, що, не порушуючи формальних правил, спрямована на перешкоджання звичайній роботі парламенту (затягування, затримку роботи тощо). Така діяльність пов’язана з використанням прав члена парламенту не за своїм первинним, цільовим призначенням.

Це явище є надзвичайно старим. Там, де зачатки демократії приймали представницьку форму, з’являлася і обструкція. ЇЇ можна знайти в античних Греції чи Римі. Проте походження сучасної обструкції варто шукати в Англії XVIII сторіччя.

До останньої чверті XIX сторіччя про обструкцію знали, її іноді застосовували, а іноді намагалися з нею боротися, але вона знаходилася далеко від центру політичного життя. Події ж 1877 р. змінили ставлення до обструкції в усьому світі. Тоді невелика група ірландських депутатів, не порушуючи жодних правил, змогла заблокувала роботу Палати громад Великої Британії.

Для парламентарів інших країн це була демонстрація того, як за допомогою відносно малих зусиль можна досягти значних результатів. Через це обструкція почала ширитися світом. А вже під кінець XIX сторіччя обструкцію сприймали як ознаку кризи всієї системи парламентського управління, щодо неї точилися численні дебати. Обструкція впливає на діяльність парламентів і сьогодні.

Тож чи є обструкція однозначно поганим або хорошим явищем? Для чого і хто її використовує? Які тактики обструкції найбільш популярні у світі та в Україні? І головне – як можна протидіяти обструкції, при цьому не порушуючи демократичні принципи? Про усе це читайте у нашому новому випуску часопису «Парламент» за 2021-2022 роки.

Читати Часопис ПАРЛАМЕНТ


Це дослідження підготовано за фінансової підтримки Швеції.