«Зелена країна» – наскільки реалістична нова ініціатива Зеленського?

Днями Володимир Зеленський анонсував проєкт «Зелена країна». У рамках цього проєкту площі лісів мають збільшити на 1 мільйон гектарів протягом наступних 10 років. Для цього планується висадити 1 мільярд дерев за перші 3 роки.

Проте наскільки реалістичним є цей план? Ми поговорили з експертами галузі.

Віцепрезидент Лісівничої академії наук України, професор кафедри екологічної економіки Національний лісотехнічний університет України Ihor Soloviy розповів нам про сучасний стан лісорозведення та лісовідновлення в Україні. За його словами, зараз темпи засадження та відновлення лісів далекі від тих, які потрібні для реалізації амбітного плану Зеленського.

«У 2020 році в Україні відтворено лісів на площі 39,2 тисячі гектарів, а створено лише 2,1 тисячі гектарів нових лісів. Щоб засадити 1 млн га за три роки, треба збільшити обсяги висаджування лісів в 150 разів. Нинішній темп пояснюються відсутністю земель під лісорозведення, які розпайовані, приватизовані і неохоче передаються під заліснення приватними чи комунальними власниками. Лісгоспи також не мають мотивації для виконання таких робіт у значних обсягах. Для реалізації пропозиції президента потрібно передбачити значне фінансування на підбір ділянок під заліснення, компенсацію власникам, проведення посадкових робіт і догляду за створеними посадками»

Державне агентство лісових ресурсів України у своїй відповіді нам зазначило, що підтримує ідею Зеленського.

«Враховуючи, що до сфери управління Держлісагентства належить 73% лісів України, ми розглядаємо і відповідну кількість дерев (сіянців), яку зможуть наші підприємства висадити протягом наступних трьох років (осінь 2021 – весна 2024) – близько 730 млн штук. Для цього необхідно залучати всіх лісокористувачів України – як державної, так і комунальної форм власності. Для забезпечення висаджування необхідної кількості дерев у державних лісогосподарських підприємствах Держлісагентства буде додатково створена необхідна виробнича база – розсадники, теплиці та парники»

Також в позиції агентства вказано, що для оптимального рівня лісистості України (20%) необхідно створити понад 2 мільйони гектарів нових лісів. Тобто удвічі більше, ніж пропонується проєктом «Зелена країна».

Нова ініціатива Зеленського справді має благородну мету. Проте поки рано говорити про позитивні зміни, оскільки залишається занадто багато питань. Чи є земля для засаджень? Як стимулювати власників землі проводити засадження? Наскільки продуманою є ця ініціатива та чи є стратегія її реалізації?