Аналітика дня: Чому Україна досі не в НАТО?

Чому Україна досі не в NATO? Хоче спитати президент України Володимир Зеленський у нового президента США Джо Байдена. Але американський президент навряд чи має відповідь на це питання. Адже він не може натиснути чарівну кнопку, аби Україна стала країною-членом у Північноатлантичному альянсі. Цієї кнопки немає взагалі. Натомість – є багато завдань для України, щоб питання її повноправного членства в НАТО розглядалося всерйоз.

Україна почала співпрацювати з НАТО майже одразу після проголошення незалежності. Ми були однією з перших країн пострадянського простору, яка долучилася до програми НАТО «Партнерство заради миру». Відтоді почалася плідна співпраця між Україною і Північноатлантичним альянсом, яка у 2005-2008 роках цілком могла перерости у більш серйозні розмови щодо членства. Україна офіційно заявляла про наміри стати членом Альянсу.

Але у 2010 році, за президентства Віктора Януковича, зовнішньополітичний курс України було змінено – тодішня влада передумала й обрала позаблоковий статус для України + дистанціювання від НАТО + зближення з Росією. Повернутися до курсу «на вступ до НАТО» Україна змогла тільки 2014 року, коли вже почалася війна з Росією. У 2019 році цей курс було закріплено в Конституції. Але для членства в Північноатлантичному альянсі цього замало.

Україна має підтвердити свої наміри конкретними вчинками і показниками. Для цього Україна щороку затверджує Річну національну програму Україна-НАТО. У цій програмі прописано заходи впровадження реформ, які відповідають стандартам Альянсу. Якщо Україна справно виконуватиме заходи Річних національних програм, вона зможе долучитися до програми «План дій щодо членства в НАТО», щоб підготуватися до потенційного членства та продемонструвати свою здатність виконувати зобов’язання. Але й участь у цій програмі не є гарантією членства ні для України, ні для будь-якої іншої країни.

Рішення ж про запрошення країни стати повноправним членом НАТО приймає Північноатлантична рада на основі консенсусу між усіма членами Альянсу. Тобто – аж ніяк не американський президент наодинці.