У зв’язку із корупційним скандалом народні депутати поспішили виправдатися за допомогою дослідження на поліграфі. Деякі з них – Олександр Дубінський, Давид Арахамія та Ольга Василевська-Смаглюк – перенесли «допит» у публічну площину. Їхні тестування транслювали у прямому ефірі. Та чи дійсно подібні шоу можуть стати доказом у розслідуванні?

Маємо для вас декілька фактів про поліграф від юриста Андрія Вишневського:
- Метою дослідження із застосуванням поліграфа є отримання орієнтувальної інформації, тобто інформації, необхідної для конструювання версій розслідування певних подій.
- Що робить поліграф? Він фіксує такі фізіологічні реакції на питання, як зміни електричної напруги нервових імпульсів, артеріального тиску, стану серцево-судинної системи, інтенсивності потовиділення, частоти дихання, тремору. Фактично, поліграф може виявити тривогу людини, пов’язану з тією чи іншою подією, та це не можна ототожнювати з брехнею.
- Дослідження на поліграфі не дозволяє встановлювати факти. За допомогою нього можна з’ясувати лише джерела інформації та ступінь її ймовірності і повноти, а також уявлення опитуваної особи про певну подію.
- Дійсно, в Україні висновки за результатами досліджень з використанням поліграфа можуть бути доказами у кримінальному, цивільному, господарському та адміністративному судових процесах. Це передбачено процесуальними кодексами. Більше того, з 31 липня 2015 року дослідження на поліграфі є різновидом судових експертиз.
- Водночас, важливо розуміти, що можливості застосування поліграфа залежать від ціннісної шкали конкретної людини, від того, як вона відрізняє добро і зло. Тобто, якщо людина не вважає вбивство або незаконне збагачення злочином чи принаймні аморальним вчинком, то поліграф і не зафіксує відповідну реакцію на запитання.
Результати дослідження на поліграфі народних депутатів можуть знадобитися як свідчення того, що корупційні дії обговорювали у комітеті. А це, у свою чергу, може стати стимулом для подальшого розслідування. Та для доведення факту існування корупційної схеми знадобиться ще чимало доказів.