Аналітика дня: Що насправді фіксує детектор брехні?

У зв’язку із корупційним скандалом народні депутати поспішили виправдатися за допомогою дослідження на поліграфі. Деякі з них – Олександр Дубінський, Давид Арахамія та Ольга Василевська-Смаглюк – перенесли «допит» у публічну площину. Їхні тестування транслювали у прямому ефірі. Та чи дійсно подібні шоу можуть стати доказом у розслідуванні?

Маємо для вас декілька фактів про поліграф від юриста Андрія Вишневського:

  1. Метою дослідження із застосуванням поліграфа є отримання орієнтувальної інформації, тобто інформації, необхідної для конструювання версій розслідування певних подій.
  2. Що робить поліграф? Він фіксує такі фізіологічні реакції на питання, як зміни електричної напруги нервових імпульсів, артеріального тиску, стану серцево-судинної системи, інтенсивності потовиділення, частоти дихання, тремору. Фактично, поліграф може виявити тривогу людини, пов’язану з тією чи іншою подією, та це не можна ототожнювати з брехнею.
  3. Дослідження на поліграфі не дозволяє встановлювати факти. За допомогою нього можна з’ясувати лише джерела інформації та ступінь її ймовірності і повноти, а також уявлення опитуваної особи про певну подію.
  4. Дійсно, в Україні висновки за результатами досліджень з використанням поліграфа можуть бути доказами у кримінальному, цивільному, господарському та адміністративному судових процесах. Це передбачено процесуальними кодексами. Більше того, з 31 липня 2015 року дослідження на поліграфі є різновидом судових експертиз.
  5. Водночас, важливо розуміти, що можливості застосування поліграфа залежать від ціннісної шкали конкретної людини, від того, як вона відрізняє добро і зло. Тобто, якщо людина не вважає вбивство або незаконне збагачення злочином чи принаймні аморальним вчинком, то поліграф і не зафіксує відповідну реакцію на запитання.

Результати дослідження на поліграфі народних депутатів можуть знадобитися як свідчення того, що корупційні дії обговорювали у комітеті. А це, у свою чергу, може стати стимулом для подальшого розслідування. Та для доведення факту існування корупційної схеми знадобиться ще чимало доказів.