Презентація аналітичного звіту (Shadow Report) на тему «Громадська оцінка реформи державного управління»

27 червня 2019 року Лабораторія законодавчих ініціатив презентувала аналітичний звіт (Shadow Report) на тему «Громадська оцінка реформи державного управління» в Українському кризовому медіа-центрі.

Громадська оцінка реформи державного управління стала третім аналітичним звітом у форматі Shadow Report Лабораторії законодавчих ініціатив, в якому оцінено прогрес у впровадженні ключових реформ у сфері державного управління та державної служби України.

Читати Тіньовий звіт (Shadow Report) “Громадська оцінка реформи державного управління”

Результати роботи представили:

Світлана Матвієнко, Голова Ради, Лабораторія законодавчих ініціатив.

Олександр Заславський, Директор аналітичного відділу, Лабораторія законодавчих ініціатив.

Світлана Матвієнко зазначила, що виконання реформи державного управління є окремим пунктом Плану заходів із виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Реалізація реформи відбувається на основі Стратегії реформування державного управління на 2016-2020 роки.

На початку квітня 2019 року Уряд представив власний звіт щодо прогресу вровадження реформи. Однак, за словами Світлани, в урядовому звіті відсутні показники результативності (outcome) та впливу на громадян (impact), що є значним недоопрацюваням. Тому Лабораторія законодавчих ініціатив презентувала альтернативний звіт.

«Ми спробували визначити, на якому етапі наразі перебуває реформа міністерств, і, найголовніше, виокремити причини таких таких результатів. В рамках підготовки звіту ми провели ряд глибинних інтерв’ю з працівниками новоутворени директоратів шести міністерств, Секретаріату Кабінету Міністрів України (СКМУ) та керівниками Національного агентства з питань держслужби (НАДС)», – сказала Світлана.

У свою чергу, Олександр Заславський розповів про проблеми реалізації реформи державного управління. Зокрема, серед недоліків аналітик назвав несвоєчасне виконання заходів та не доведення до кінця реформи пілотних міністерств, що стосується формування директоратів.

«Це пов’язано з недостатнім рівнем забезпечення внутрішньої та зовнішньої комунікації реформи, у першу чергу, на рівні політичного керівництва, а також слабкою координаццією на рівні Кабінету Міністрів України. Усі вади комунікації і прорахунки з ідентифікаціями можливих ризиків пов’язані з далекими від досконалості стратегічними документами: недостатнє аналітичне визначення проблем, обґрунтування шляхів їх вирішення, оцінки ризиків, реалістичних часових рамок здійснення заходів, оцінки впливу на кінцевих споживачів – громадян України», – сказав Олександр.

Експерт також зауважив, що проблема внутрішньої комунікації призвела до складності в інтеграції директоратів, оскільки представники «старої» державної служби негативно ставилися до фахівців з питань реформ.

Серед перешкод впровадження реформи можна також виокремити «кадровий голод» – до директоратів не вдалося набрати необхідну кількість фахівців з питань реформ. Крім того, за словами Олександра, директорати часто перевантажували «невластивими» задачами, що ускладнювало виконання безпосередніх обов’язків: аналіз та формування політики, стратегічне планування – а також створювало ризик професійного вигорання ФПРів.

Фахівці Лабораторії законодавчих ініціатив сформували рекомендації щодо подальшого впровадження реформи державної служби. Олександр Заславський зазначив, що необхідно інтенсифікувати зусилля з формування комплексної політики у сфері підготовки кадрів для державної служби, переглянути стратегічні документи з метою визначення ризиків, пріоритетів, обсягів реформ, розрахунку фінансового забезпечення реалізації окремих напрямів реформ, очікуваного впливу на кінцевих споживачів, а також повноцінно завершити реформу пілотних міністерств.

Аналітичний звіт підготувала Лабораторія законодавчих ініціатив за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.