Форум регіональних державних службовців під час Щорічних зустрічей YES

Форум регіональних державних службовців – спільний проект Української школи політичних студій та Ялтинської Європейської Стратегії (YES).

Його учасники мають можливість обговорити головні виклики, що стоять перед світом, а також взаємодію України з її партнерами. Вони перейматимуть досвід у провідних міжнародних та українських політиків, експертів, бізнесменів і державних діячів. Цього року до Форуму долучились регіональні державні службовці, громадські діячі та учасники національного телепроекту «Нові лідери», які були відібрані на основі всеукраїнського конкурсу.

Серед спікерів Форуму регіональних державних службовців: Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України; Олександр Богуцький, Директор-президент телеканалу ICTV; Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України; Реймонд Курцвейл, американський винахідник і футуролог; Кондоліза Райс, 66-та Державний секретар США (2005-2009); Андрій Ілларіонов, Старший науковий співробітник, Центр глобальної свободи та процвітання Інституту Катона; Ернандо де Сото, Президент Інституту свободи і демократії; Аластер Макбейн, Виконавчий директор Arawak Energy; Наталія Кацер-Бучковська, Народна депутатка України; Майкл Макфол, Професор Стенфордського університету, старший науковий співробітник Гуверівського інституту, Посол США в Російській Федерації (2012-2014); Мануель Вальс, Прем’єр-міністр Франції (2014-2016); Анатолій Гриценко, Лідер партії «Громадянська позиція», Міністр оборони України (2005-2007); Пет Кокс, Президент Європейського парламенту (2002-2004).

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, розповіла держслужбовцям про особливості роботи на посаді Віце-прем’єрки, складнощі та щоденні виклики, поділилася досвідом координації різних відомств, зазначивши, що це найскладніша частина роботи, оскільки історично різні відомства не звикли до співпраці один з одним, і традиції міжвідомчої координації не існувало.

Віце-прем’єрка зазначила, що минулого року Україні вдалося вписати найяскравішу сторінку у життєпис інтеграції до Євросоюзу. Починаючи з 11 червня 2017 року українці відчули переваги однієї із засадничих європейських свобод – свободи безвізових подорожей до ЄС. Понад мільйон українських громадян уже скористалися безвізом, на власні очі побачили, яким є життя в Європейському Союзі, відчули на собі дію європейських норм і стандартів. «Я переконана, що Угода про асоціацію та безвіз – це вододіл між європейським майбутнім та радянським минулим України», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона наголосила, що європейська та євроатлантична інтеграція України повинні бути винесені за дужки політичної боротьби. Національні інтереси не можуть бути предметом політичних спекуляцій та маніпуляцій. Ставки занадто високі, а ризики занадто очевидні.

(джерело: https://www.facebook.com/ivanna.klympushtsintsadze).

Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, розповів учасникам Форуму про смарт-спеціалізацію регіонального розвитку. Про той досвід, який впроваджують європейські держави для підсилення своїх громад, щоб не консервувати свої економіки в регіональному аспекті, а думати, що можна додати в майбутньому.

Енергозбереження є однією з найактуальніших для України тем, адже питання енергоефективності є питанням безпеки України. Коли ми говоримо про незалежність країни, ми в першу чергу говоримо про її енергонезалежність. Це не тільки питання збільшення видобутку природних копалин; це, найперше, питання економії тієї енергії, яку ми споживаємо, як приватні споживачі, так і підприємства

«Ключова роль smart-спеціалізації – підсилити громади, трансформувати регіональні економіки, а не законсервувати традиційні галузі».

Smart-спеціалізація на практиці передбачає виявлення конкурентних переваг та активів регіону, використання його інноваційного і наукового потенціалу, консолідацію людського ресурсу. Особливості smart-спеціалізації – формування стратегій знизу у тісній співпраці та діалозі влади, бізнесу, науки і громади. Плюс – максимальне залучення громадськості до прийняття рішень.

Шість кроків з розробки регіональних стратегій smart-спеціалізації: 1. Аналіз регіонального потенціалу для інновацій; 2. Заснування надійної структури управління; 3. Вироблення спільного бачення щодо майбутнього регіону; 4. Вибір обмеженого числа пріоритетів регіонального розвитку; 5. Створення відповідного комбінування політики; 6. Інтеграція механізмів моніторингу та оцінки.

«При розробці регіональних стратегій найголовніше – це вміти знайти рішення, які дозволять “забігти наперед” й побачити реальну перспективу того чи іншого напрямку, який точно спрацює на розвиток й посилення громади у майбутньому», – наголосив Геннадій Зубко.

(джерело: https://bit.ly/2Q2Pern).

Майкл Макфол, Професор Стенфордського університету, старший науковий співробітник Гуверівського інституту, Посол США в Російській Федерації (2012-2014)

Після відходу Путіна на російську еліту очікує розкол, а передача влади не буде простою, вважає Майкл Макфол.

«Стверджувати, що вони єдині – некоректно. Коли почнеться ера «після Путіна», не варто думати, що всі в еліті будуть вести себе однаково. Думаю, варто очікувати велику бійку за власність. Також деякі з цих людей, яким не подобалася траєкторія, почнуть ставити запитання: чи правильним курсом ми рухаємося? … Я думаю, що в еліті буде розкол», – зазначив Майкл Макфол.

Також він додав, що спроба передати владу іншим силовикам не знайде підтримки у всіх представників російської еліти. «Росіяни не будуть виходити за Бортнікова чи Патрушева. Було 20 років «путінізму», а тепер пообіцяють ще 20 років того ж напрямку, але вже без тієї харизми та вдачі, яка була у Путіна? Я думаю передача влади силовикам буде дуже важкою», – підсумував він.

(джерело: https://bit.ly/2xB6FID).

Анатолій Гриценко, Лідер партії «Громадянська позиція», Міністр оборони України (2005-2007), зазначив, що побудова успішної України вимагає дієвого захисту прав, свобод та майна громадян.

«Держава не може бути такою, коли людина засіває землю, а потім хтось приходить і відбирає у неї весь врожай. При цьому поліція посміхається і спостерігає. Ми не можемо бути державою, де уряд звертається до МВФ, щоб отримати $2 млрд, коли люди тримають “під матрацом” значно більше, але бояться вкладати гроші в банки», – наголосив Анатолій Гриценко.

Він підкреслив, що для захисту прав громадян передусім необхідно забезпечити чесне правосуддя, активізувати роботу антикорупційного блоку, реформувати та підсилити Антимонопольний комітет, відновити монополію держави на застосування сили.

«Ми мусимо захищати права, свободи і майно … Не буває демократії без економічної бази», – підсумував Лідер партії «Громадянська позиція».

(джерело: https://bit.ly/2NaSSCp).

Кондоліза Райс, 66-та Державний секретар США (2005-2009), наголосила, що політична система США побудована таким чином, що зберігає стійкість і збалансованість за будь якого президента.

«Президент Дональд Трамп – один з багатьох діячів нашої політичної системи. Батьки-засновники США, і для молодих демократів в Україні це добра наука, з величезною підозрою ставилися до виконавчої влади. Вони передбачили систему стримування і противаг: двопалатний парламент, громадянське суспільство, пресу … Це система не одноосібна, не однієї людини», – зауважила Кондоліза Райс.

Водночас, на думку Кондолізи Райс, в США існує низка проблем, які стають ґрунтом для популізму та потребують уваги до свого вирішення.

«США мають свої складнощі. Ми – поляризована країна, країна де дуже багато громадян почувають себе так, ніби їх залишили за межами нових реалій, що виникли через глобалізацію та автоматизацію», – зазначила 66-й Державний секретар США.

(джерело: https://bit.ly/2xyI72K).

Реймонд Курцвейл, американський винахідник і футуролог.

«Є два аспекти: апаратне та програмне забезпечення … Процесори вже мають потужність, еквівалентну 100 тисячам людських мозків. Щодо програмного забезпечення – також є чудовий прогрес у вирішенні ключових проблем. Я вважаю до 2029 року можна очікувати створення повноцінного штучного розуму», –  наголосив Рей Курцвейл.

Також він додав, що штучний інтелект не буде чимось відірваним від людини – він стане продовженням та доповненням людського мозку. «Це не якісь інопланетяни, чи прибульці з Марсу – це продовження нас … Ми просто об’єднаємося», – зауважив винахідник.

На думку Рея Курцвейла, людське життя може бути подовжене, а можливості мозку – значно розширені за рахунок використання штучного інтелекту.

Також за словами винахідника, завдяки новітнім технологіям вже найближчим часом автоматизуються такі звичні сфери життя як сільське господарство – стане можливим використання до 90% земель, які наразі не обробляються.

(джерело: https://bit.ly/2xKAoOp).

Фото: YES © 2018. Максим Нестеренко