Перша Національна Сесія ХІІІ Програми Української школи політичних студій

12 квітня Українська школа політичних студій втринадцяте розпочала роботу Першої Національної Сесії в Києві. Спільнота УШПС вітала учасників ХІІІ Програми, які є державними службовцями, юристами, представниками бізнесу, громадянського суспільства, академічного середовища та медіа.

Відкриття Першої Національної Сесії ХІІІ Програми Української школи політичних студій

Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, вітаючи учасників ХІІІ Програми, наголосила, що основними цінностями, на яких ґрунтується діяльність УШПС, є права людини, свобода вираження, толерантність та демократія.

Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні, розповів про ключові цінності Ради Європи, а також зосередив увагу на реформах та ініціативах, які Рада Європи підтримує в Україні та реалізації яких сприяє.

Катерина Рябіко, Координаторка проекту «Зміцнення діалогу між громадянським суспільством і ключовими державними органами та установами в Україні у сфері людського виміру», ОБСЄ/БДІПЛ, наголосила, що неможливо досягти миру без захисту прав людини.

Відповідальне судження: Гегель, Кант, Арендт і ми

Що таке відповідальність? Перед ким ми маємо бути відповідальними? Що таке автентичне життя та який стосунок воно має до відповідальності? Що таке абстрактне мислення та хто мислить абстрактно? Що таке абсолют? Що таке судження смаку? Що таке здоровий глузд і як вибудовувати судження, ґрунтуючись на ньому? Що значить мислити самостійно? Що таке ідентичність? Як формуються політичні судження? – Євген Бистрицький, д.ф.н., Завідувач відділу філософії культури, етики і естетики Інституту філософії НАН України, член Наглядової Ради УШПС, розкрив учасникам УШПС основи відповідальних суджень.

Правила будівництва демократії у 21 столітті. Чому вони не спрацьовують в Україні?

Чи існують об’єктивні закони розвитку суспільства? Якими є закони демократії? Які соціально-економічні та політичні умови є необхідними для побудови дієвої демократії? Якою є роль армії при демократії? Якою є роль громадянського суспільства та рівня політичної культури виборця при демократії як системи зворотного зв’язку для досягнення мети державного управління: забезпечення свобод, прав та високого рівня життя громадян? – розповів учасникам УШПС Ігор Смешко, д.т.н., Голова ГО «Сила і честь», колишній Голова Служби безпеки України (2003-2005), Надзвичайний і Повноважний Посол.

Модерував дискусію Зорян Кісь, Старший програмний координатор, National Democratic Institute, випускник УШПС.

Євроінтеграція: дипломатія чи реформи?

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, у відвертій розмові з учасниками УШПС розповіла про свою роботу в парламенті й уряді України.

НСЗУ: зміна системи фінансування охорони здоров‘я

Медична реформа, а точніше – реформа фінансування системи охорони здоров‘я, стала предметом запеклих дискусій останніх місяців. Маніпуляції та чутки навколо цієї реформи, зокрема, Національної служби здоров’я, стали відображенням того опору, який чинять ті гравці, котрим зміна статусу-кво найбільш невигідна. Але що ж насправді змінить ця реформа? Чи втримається нова система навіть після зміни уряду? Які найбільші ризики нової системи? – дискутували з учасниками УШПС Уляна Супрун, в. о. Міністра охорони здоров’я України, та Олег Петренко, Голова Національної служби здоров’я України, випускник УШПС.

Публічні фінанси

Що таке публічні фінанси й яка їх природа? Звідки з’являються ризики фінансових зловживань? Чи можуть у бюджеті бути незахищені статті видатків? Якими є джерела фінансування дефіциту бюджету? Що таке прожитковий мінімум? Якою є монетизація дефіциту бюджету? Якою є динаміка активних операцій банківського сектору? – розповів учасникам УШПС Віктор Пинзеник, д. е.н., Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, професор.

Зовнішні міграції українців: масштаби, причини та наслідки

Які демографічні проблеми стоять перед Україною сьогодні? Що таке депопуляція? Яка середня очікувана тривалість життя українців? Які міграційні процеси проходять в Україні сьогодні? Яких професій не вистачає в Україні? Якими є складові зовнішньої міграції в нашій державі? Що спонукає українців до міграції? Чого не вистачає роботодавцям? Які країни є найбільш привабливими для трудової міграції українців? Якими є наслідки трудової міграції для України й як можна мінімізувати ризики? – розповіла учасникам УШПС Елла Лібанова, д. е.н., Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук України.

Мирний Донбас: чи є передумови для завершення конфлікту?

Вже чотири роки українці розпочинають день із останніх новин про втрати на фронті. Мільйони людей війна змусила шукати нові домівки. Сотні тисяч беруть участь у формуванні нової української армії. Прогнози та навіть обіцянки щодо завершення конфлікту неодноразово лунали від багатьох українських політиків, проте наразі немає єдиної стратегії виходу з ситуації, яка склалася, а переговори в Мінську залишають відкритими багато питань. Якими є шляхи вирішення конфлікту? Чи є передумови для його завершення? – розмовляли з учасниками УШПС Олександр Литвиненко, д. п.н., Заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, та Ольга Айвазовська, Голова правління, координаторка виборчих і політичних програм Громадянської мережі ОПОРА,  представниця від України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи по Донбасу, випускниця УШПС.

Як об’єднуватись не для того, щоб руйнувати, а для того, щоб творити?

У постійному пошуку простих відповідей на складні питання ми імітуємо реформи. Ми женемось за європейськими ідеалами, вимагаючи готових рецептів. Проте такі рецепти треба відшуковувати самим. Професіоналізм, довіра, системність – це те, що може витягнути нас у майбутнє. Як об’єднуватись не для того, щоб зруйнувати, а для того, щоб створити? Як перестати імітувати? – розмовляла з  учасниками УШПС Юлія Мостова, Головна редакторка газети «Дзеркало тижня», членкиня Наглядової Ради УШПС.

Медійна канва країни: чи може суспільне мовлення змінити статус-кво?

Чому потрібно дивитися телевізор? Що треба робити, щоб змінити світ на краще? Чому в Україні так багато новинних телеканалів? Чому потрібно комунікувати з медіа? Якими є переваги радіо перед іншими медіа? Як забезпечити фінансування суспільного мовлення? Свідками яких революцій у сфері медіа ми стали? Чи може суспільне мовлення змінити медійну канву України? – з учасниками УШПС дискутували Олександр Богуцький, Директор-президент телеканалу ICTV, член правління інвестиційно-консалтингової групи EastOne, випускник УШПС, Андрій Куликов, Голова правління ГО «Громадське радіо», та Юрій Макаров, Член правління з просвітницьких питань ПАТ «НСТУ».

Модерувала дискусію Ольга Сєдова, Координаторка національних програм Посольства Швеції в Україні.

У пошуках пускового механізму: рушійні та стримувальні фактори модернізації України

Які об’єктивні закономірності та обставини керують світом? Які фактори допомагають нам стати європейською країною? Що заважає реалізації європейського вибору України? Які стратегії виживання практикують українці? Які причини незрілості революційної меншості? Що собою являє нова етика? Яким є прогноз стосовно майбутнього розвитку України? – розповів учасникам УШПС Олександр Пасхавер, к. е.н., Президент Центру економічного розвитку, член-кореспондент Академії  технологічних наук України, Заслужений економіст України.

Модерувала Катерина Венжик, Редакторка та ведуча проекту Простономіка, випускниця УШПС.

Окупований Крим: що це означає для світу?

Анексія Криму ознаменувала початок зламу в усталеній системі глобальної безпеки. Кинувши виклик міжнародному праву, Росія не отримала належного опору, і сотні тисяч українців перебувають у «сірій зоні» як з точки зору права, так і безпеки. На третьому році окупації відсутні бодай якісь цілісно сформульовані стратегії щодо повернення Криму. Як зробити питання Криму ключовим? Як повернути у фокус не території, а людей? Як привернути світову увагу до Криму? – розмовляв з учасникам УШПС Рефат Чубаров, Народний депутат України, Голова Меджлісу Кримськотатарського народу.

Модерував розмову Алім Алієв, Програмний директор CrimeanHouseKyiv.

Як долати нетерпимість у суспільстві?

Як ми сприймаємо Іншого? Що таке стереотипи та як вони впливають на наше сприйняття? Чому не можна покладатися на перше враження? Чому стереотипи є такими стійкими та переконливими? Що таке толерантність? З чого починається ненависть до інакшості? Що таке hate speech? Як можливо подолати упередженість? – розмірковував разом з учасникам УШПС Ларрі Оломофе, колишній радник БДІПЛ ОБСЄ з питань боротьби з расизмом та ксенофобією.

Ціннісні орієнтації українського суспільства в історичній перспективі

Що таке цінності та яку роль вони відіграють у суспільстві? Що таке комунікативний код культури? Чи є цінності сталими та незмінними? Що таке ідентичність? Що таке історична пам’ять і як вона працює? Як відбувається формування традиції? Яких ідеологічних настанов потребує воєнний час? Якими є ціннісні орієнтації українського суспільства в минулому та сьогодні? Чи ми повторюємо свою історію? – розповіла учасникам УШПС Наталя Яковенко, д.і.н., Професорка кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Модерував розмову Андрій Вишневський, адвокат, виконавчий директор ГО Адвокат Майбутнього, випускник УШПС.