Презентація аналітичного документу (Policy Paper) на тему «Пропозиції до політики щодо врегулювання статусу депутата місцевої ради»

Logo_main

17 січня 2018 року на засіданні Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування відбулася презентація аналітичного документу (Policy Paper) на тему «Пропозиції до політики щодо врегулювання статусу депутата місцевої ради».

Катерина Гандзюк, Радниця Херсонського міського голови, депутатка Херсонської обласної ради, членкиня виконавчого комітету Херсонської міської ради, експертка Лабораторії законодавчих ініціатив.

«Питання необхідності зміни законодавства, що регулює статус депутата місцевої ради в Україні, піднімалися неодноразово. Це виливалося, в кращому випадку, у внесення косметичних змін у законодавчу базу і, зокрема, в Закон «Про статус депутатів місцевих рад».

При цьому принципи і основа залишалися старими, а виборче законодавство, закон про державну службу, антикорупційне законодавство змінювалися.

Аналізуючи Закон, ми обрали найболючіші його точки, підхід до зміни яких має бути виваженим, адже певна неузгодженість закону викликає напругу. Це проблема представництва у світлі зміненого у 2015 році Закону «Про місцеві вибори» та відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

На нашу думку, унормувавши ці питання у комплексі з іншими змінами, які необхідно внести в Закон, вдасться збалансувати та врегулювати проблему статусу депутата місцевої ради».

Презентуючи дослідження, Катерина зосередила увагу на проблемі виборчого округу в світлі чинного Закону «Про місцеві вибори»; проблемі відкликання депутата місцевої ради в чинному Законі та практиці його застосування; судовій практиці оскарження рішень, дій та бездіяльності територіальних виборчих комісій у процесі відкликання депутатів за народною ініціативою; а також проаналізувала заінтересованих сторін та їх вплив на проблему.

 

Читати Пропозиції до політики щодо врегулювання статусу депутата місцевої ради (Policy paper)

 

Основну увагу у своїй доповіді Катерина зосередила на рекомендаціях, спрямованих на врегулювання статусу депутата місцевої ради:

  1. Статтю 2 Закону «Про статус депутатів місцевих рад» доповнити пунктом другим у такій редакції: «Не пізніше як на другій сесії депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради, обрані у багатомандатних округах, за рішенням відповідної ради / за рішенням місцевих організацій політичних партій, за виборчими списками яких їх було обрано депутатами, закріплюються за відповідними територіальними виборчими округами. Відповідне рішення є невідкладним і не пізніше ніж через 1 робочий день розміщується в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах або будь-яким іншим способом доводиться до відома виборців відповідного територіального виборчого округу».
  2. В усіх інших статтях використовувати поняття відповідний територіальний виборчий округ, представником якого є депутат.
  3. Зі ст. 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» прибрати частину п. 3 ч. 1 «невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми», оскільки ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» не вимагала передвиборчих програм від кандидатів.
  4. Натомість п. 1 ч. 1 ст. 37 (Підстави для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради) викласти у такій редакції: «порушення депутатом місцевої ради після набуття ним своїх повноважень положень Конституції і законів України, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, що встановлено судом».
  5. У ч. 3 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачити обов’язковість публікації в регіональних та/або місцевих ЗМІ інформації про дату, місце та час проведення зборів ініціативної групи з відкликання депутата, або оголошення про такі збори повинне розміщуватись на офіційному сайті відповідної місцевої ради.
  6. Доповнити п 2. ст. 38 (щодо зборів ініціативної групи) вимогою: «Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують дві третини виборців, присутніх на зборах».
  7. Потрібно будь-яким чином мінімізувати політичний вплив територіальних виборчих комісій шляхом позбавлення їх права перевіряти зібрані підписи. Доручити цей процес органам Державного реєстру виборців, зробивши відповідні законодавчі зміни в їхніх повноваженнях, а також конкретизувати, який саме правоохоронний орган і яким чином потрібно залучати для перевірки 10% зібраних підписів.
  8. Внести зміни до Закону України «Про Державний реєстр виборців» та Закону України «Про Національну поліцію» відносно встановлення обов’язку та визначення самої процедури перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та вибіркової перевірки підписів виборців органами ведення Державного реєстру виборців і органами поліції.
  9. Встановити в Законі «Про статус депутатів місцевих рад», що відкликати депутатів мають право виборці того територіального виборчого округу, в якому обирався депутат/за яким закріплений депутат, а не всього багатомандатного виборчого округу; необхідну кількість встановити на рівні виборчої квоти +1 виборець.

Перший заступник Голови Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Олена Ледовських наголосила на тому, що Комітет приймає до відома презентовану інформацію та передає в Підкомітет, який займається цими питаннями.

Контактна особа: Ірина Черпак; тел.: 067 242 80 91

Підготовка та презентація аналітичних матеріалів є частиною проекту, який реалізує Лабораторія законодавчих ініціатив у рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.