Презентація аналітичного дослідження (Policy Paper) на тему «Пропозиції до політики щодо реформування сфери кібербезпеки в Україні»

Logo_main

14 грудня 2017 року під час Комітетських слухань «Засади електронного урядування у виборчому процесі» відбулася презентація аналітичного дослідження (Policy Paper) на тему «Пропозиції до політики щодо реформування сфери кібербезпеки в Україні».

Захід організовано Лабораторією законодавчих ініціатив разом з Комітетом Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку та International IDEA.

У парламентських слуханнях взяли участь 42 особи, серед яких представники КМУ, профільних парламентських комітетів, представник ЦВК та представники НГО, що спрямовують свою діяльність на вдосконалення виборчого процесу в Україні.

Аналітичне дослідження (Policy Paper) на тему «Пропозиції до політики щодо реформування сфери кібербезпеки в Україні» містить ідентифікацію та опис проблеми; досліджує регуляторні принципи сфери кібербезпеки; аналізує реформу законодавства ЄС та її значення для кібербезпеки України; пропонує альтернативні варіанти й аналізує перешкоди та шляхи їх подолання.

Дослідження презентовано одним із його авторів – Єгором Аушевим, Керівником проекту Cyber Guard, співзасновником HACKEN.

Читати Пропозиції до політики щодо реформування сфери кібербезпеки в Україні (Policy Paper)

Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, зауважила, що зміни, які відбуваються в усьому світі, стимулюють до перемін й Україну. Зокрема, це стосується можливості того, що у 2024 році в Україні працюватиме електронний виборчий процес. Проте, буде великим перебільшенням твердження про готовність нашої держави до цього процесу. Зелена книга щодо інформаційної безпеки виборчого процесу, яку буде доопрацьовано за результатами сьогоднішніх обговорень та рекомендацій, має на меті бодай частково заповнити цю прогалину.

Олександр Якименко, Програмний координатор в Україні, International IDEA:

«На нашу думку, питання впровадження електронного голосування, виклики і ризики пов’язані з цим, а також низка інших дотичних й важливих питань є надзвичайно актуальними для України.

Електронне голосування це не лише інструмент за допомогою якого можна просто дізнатись результат волевиявлення громадян, у нашому розумінні це інструмент, що робить ефективнішим весь виборчий процес, а також збільшує рівень довіри до управління ним.

Правильно реалізовані рішення в сфері електронного голосування можуть підвищити рівень захисту голосів, пришвидшити обробку результатів і спростити процес голосування. Проте, такі рішення пов’язані зі значними проблемами. Якщо вони правильно не сплановані та не розроблені ретельно, вони можуть підірвати довіру до всього виборчого процесу».

Єгор Аушев, Керівник проекту Cyber Guard, співзасновник HACKEN:

«Використання Інтернету, інтернету речей (IoT) та інформаційних технологій відкриває перед людством безмежні можливості, але й створює нові, дуже серйозні, загрози. Все більше інформації переміщується в онлайн і за останніми підрахунками у Світі вже понад 20 млрд пристроїв підключених до інтернету, що у кілька разів більше ніж населення Землі. Також на серверах збирається мільярди гігабайт різної інформації. Світ стає відкритим, та таке стрімке зростання потребує формування “правил гри”».

«Відсутність в Україні законодавчого забезпечення кібербезпеки в умовах гібридної війни значно підвищує ризики руйнування національної системи кібербезпеки (якщо така взагалі існує), а також ставить під сумнів участь українських складових забезпечення кібербезпеки на європейському та світовому рівнях. На сьогоднішній день в Україні відсутній єдиний центр координації роботи щодо законодавчого та нормативно-правового забезпечення ефективної системи кібербезпеки, яка б базувалась на комплексному аналізі наявного стану в цій сфері, викликів, наявних та потенційних загроз, враховувала інтереси усіх стейкголдерів, інтегрувалась в європейську та глобальну міжнародну систему кібербезпеки, мала б достатнє фінансове, організаційне, технічне, кадрове забезпечення».

Підготовка та презентація аналітичних матеріалів у форматі Policy Paper є частиною проекту, який реалізує Лабораторія законодавчих ініціатив у рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.