Презентація методичних рекомендацій для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах» як складових громадянської освіти

Logo_main

23 листопада 2017 року в конференц-залі Панорама пройшла презентація методичних рекомендацій для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах» як складових громадянської освіти.

Захід організовано Лабораторією законодавчих ініціатив в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.

 

Читати Методичні рекомендації для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем (модулів) «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах» як складових громадянської освіти

 

Олександр ЗАСЛАВСЬКИЙ, Заступник Голови Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, привітавши учасників заходу, зазначив, що Програма РАДА опікується низкою ініціатив, серед яких є й промоція громадянської освіти для ширшого залучення громадян до законодавчого процесу. Ініціатива спрямована на впровадження елементів громадянської освіти в обов’язкові суспільствознавчі дисципліни для учнів старших класів, що передбачено Концепцією Нової Української школи, Національною стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016—2020 роки та на виконання положень Закону України «Про освіту», які визначають пріоритетність громадянської освіти. Це такі теми, як «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах». Олександр зазначив, що 2016 року Програмою USAID РАДА було підписано «Меморандуму про співпрацю» з Інститутом модернізації змісту освіти, спільно з яким і проходить сьогоднішній захід і які виступили рецензентами Методичних рекомендацій, завдяки чому їх вдалось значно покращити. Олександр зауважив, що з жовтня 2016 року Лабораторією законодавчих ініціатив було проведено 5 колоквіумів для вчителів у чотирьох містах України: Сумах, Полтаві, Броварах, Чернігові. Олександр наголосив, що загалом більше 200 освітян було ознайомлено з Методичними рекомендаціями та рольовою грою «АГОРА», яка імітує демократичний законодавчий процес у парламенті.

«Лабораторія законодавчих ініціатив вже більше 17 років співпрацює з парламентом, намагаючись покращити його роботу, внутрішні процедури, прозорість роботи депутатів і комітетів. І висновок, до якого ми дійшли, полягає в тому, що значна частина проблем роботи парламенту знаходиться за межами парламенту. Якщо ми говоримо про фракційну дисципліну, про демократичний процес ухвалення рішень всередині фракцій, про депутатську етику, то це більше питання до партійної системи. Якщо ми говоримо про необізнаність громадян з роботою парламенту, або недовіру громадян до парламенту, то це певні вади роботи засобів масової інформації».

Олександр зауважив, що Лабораторія законодавчих ініціатив має вже кілька актуальних реалізованих проектів, спрямованих на освітню роботу з дорослими, таких як Українська школа політичних студій, Школа лідерів громад та вже завершений проект Школа професійної журналістики «Нова Україна». Робота з дорослими є актуальною та важливою, проте важливіше почати працювати з молодими людьми. Саме тому виникла ініціатива розробити Методичні рекомендації для вчителів старших класів суспільствознавчих дисциплін, щоб поширити актуальні знання про політичні процеси, про те, як насправді відбувається робота в парламенті для того, щоб громадяни могли свідомо і обізнано долучатися до його роботи.

Олександр ЯРЕМА, Заступник Міністра молоді та спорту України, зауважив, що відповіді на багато питань про політичні та виборчі процеси, які сьогодні задає молодь, могли би бути знайдені ще у школі. Тому підготовлені Лабораторією законодавчих ініціатив Методичні рекомендації допоможуть розповісти школярам більше про політичні процеси і про те, як можна бути свідомими відповідальними громадянами. Поєднання теоретичної та практичної бази сприяє збільшенню бази громадянського суспільства, дає можливість країні розвиватися як демократичній, адже без міцних інститутів громадянського суспільства жодна країна не може існувати. Дуже важливо, наголосив пан Олександр, щоб молодь, школярі знали про можливості громадянської освіти, можливості долучатися до прийняття рішень через різні інструменти, починаючи від учнівського самоврядування чи участі в молодіжних громадських організаціях. Це може бути першим кроком до відповідального громадянства.

Сергій ГОРБАЧОВ, Директор спеціалізованої школи № 148 м. Києва ім. І. Багряного, у якій проходила апробація інтерактивної рольової гри АГОРА. Пан Сергій, який доєднався до дискусії через скайп, наголосив на важливості формування компетентностей громадянської освіти. Гра АГОРА дає можливість учням відчути, як працює влада, як організована робота Верховної Ради; зрозуміти, що таке інтерес та конфлікт інтересів; побачити як діють актори на політичній арені. Також пан Сергій звернув увагу на те, що дітям гра АГОРА дуже цікава, адже дає змогу відчути атмосферу прийняття суспільно важливих рішень.

«Те, що зараз Лабораторія законодавчих ініціатив пропонує цей проект, розвиває його – це величезний плюс для розвитку громадянських компетентностей, які є частиною загальних компетентностей, передбачених законом про освіту і Концепцією Нової Української школи».

Володимир КОВТУНЕЦЬ, Перший заступник Міністра освіти і науки України, відзначив високий рівень підготовки Методичних рекомендацій, звернувши увагу на те, що методика побудована не на традиційному повчанні вчителем учня, коли вчитель проголошує «істини в останній інстанції», а учень має їх відтворити; а побудована на практичному навчанні. Пан Володимир наголосив на важливості стимулювання учнів та студентів до активності, формуванні відповідальності за всі процеси, які проходять у нашій державі.

Леся КОРЕЦЬКА, начальник відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту позашкільної освіти та виховної роботи Інституту модернізації змісту освіти, відзначила важливість роботи Лабораторії законодавчих ініціатив, яка підготувавши Методичні рекомендації та рольову гру АГОРА, долучилась також до розробки Концепції Нової Української школи. Пані Леся наголосила на важливості залучення учнів не тільки через уроки, але й через увесь навчальний, як формальний, так і неформальний, процес.

Наталія АМЕЛЬЧЕНКО, автор Методичних рекомендацій, кандидат філософських наук, доцент кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», зауважила, що зараз в українських школах немає нормативного курсу з громадянської освіти, тому були розроблені модулі, які можна включити до певних тем вже існуючих курсів з правознавства, курсу «людина і світ», історії. Пані Наталія зазначила, що перед написанням Методичних рекомендацій було проаналізовано програми з зазначених нормативних дисциплін, підручники, державні документи, які регламентують освітній процес. На основі аналізу було виокремлено компоненти громадянської освіти, яка не обмежується лише патріотичним вихованням. Громадянська освіта, разом з неформальним компонентом, формує саме демократичну громадянськість. Громадянська освіта виховує у людини моральну відповідальність за життєвий простір інших людей, чутливість до порушень прав і свобод громадян, тобто формує те, що називається громадянськістю.

Громадянськість — не просто пасивна приналежність до певної держави, і не лише знання прав і свобод індивіда, принципів побудови демократичних політичних інститутів тощо. Насамперед, це вміння діяти за демократичними законами, відстоювати права і свободи громадян, вибудовувати суспільні відносини на основі демократичних прав і свобод в умовах розбудови громадянського суспільства, тобто бути активним громадянином.

У процесі громадянської освіти важливо формувати не тільки усвідомлення своєї єдності з певною нацією, національною історією, державою, а, насамперед, активну демократичну громадянську ідентичність. Тобто — участь у розбудові громадянського суспільства і демократичних інститутів.

Лише інтерактивні методи навчання демократичної громадянськості дозволяють набувати не тільки знань, але й дають розуміння власної компетенції у певній соціальній ролі, свою функцію в певному демократичному процесі. На цьому етапі діти отримують вміння розв’язувати конфлікти, вчаться толерантності.

Також до обговорення скайпом долучилися учні спеціалізованої школи № 148 м. Києва ім. І. Багряного, які раніше брали участь у інтерактивній рольовій грі АГОРА, в ході якої вони ухвалили законопроект «Про вибори Президента школи». Учні поділилися своїми враженнями від гри та відзначили її інформативність і захопливість.

Друга частина презентації була присвячена апробації інтерактивної рольової гри АГОРА, яка дала вчителям змогу спробувати себе в ролі учасників процедури затвердження Закону «Про освіту».

Шляхом жеребкування «депутати» поділилися на три групи: лібералів, консерваторів та мажоритарників. Позиції кожної з сил були чітко прописані сценарієм. Окрім трьох депутатських груп у грі є також ролі Міністра освіти і науки України, лічильної комісії, спікера Верховної Ради. Закон пройшов три читання, голосування та процедуру ухвалення. Гра завершилася підбиттям підсумків та заключними репліками та враженнями вчителів-учасників.

Із запитаннями та пропозиціями просимо звертатися до Ірини Черпак (044) 531 37 68, моб.: +38 (067) 242 80 91 або електронною поштою: i.cherpak@laboratory.kiev.ua

Медіа-галерея заходу

Фото: Олександр Коваленко