ПОВЕРНЕННЯ ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ ДОНБАСУ. УКРАЇНСЬКИЙ ПЛАН

31 жовтня 2017 року в Музеї історії Києва відбулася конференція «Повернення окупованих територій Донбасу. Український план».

Конференція, організована Українською школою політичних студій спільно з тижневиком «Дзеркало тижня», спрямована на обмін думками та відкриту дискусію щодо суспільно-політичної ситуації на звільнених та окупованих територіях Донбасу, стосовно питання повернення та реінтеграції територій Донецької та Луганської областей, управління деокупованими територіями, розробки нової економічної моделі Донбасу.

З вітальним словом до гостей та учасників конференції звернулась Світлана МАТВІЄНКО, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, зазначивши, що тільки через великі горизонтальні мережі в нашій країні можна щось змінити.

«Лабораторія законодавчих ініціатив, за підтримки багатьох міжнародних донорів, вже 12 років розбудовує різні мережі і нам здається, що ми краще відчуваємо градус того, що відбувається в країні. Тому що мережа Української школи політичних студій, яку підтримує багато років Рада Європи, мережа Школи лідерів громад, яку ми започаткували з Міжнародним фондом «Відродження», і яка в останні роки показала свою надзвичайну спроможність, дає нам можливість відчувати пульсацію змін по всій країні і зміну уявлень стосовно суспільно важливих речей».

«Нам видається, що говорячи про проблему Донбасу, треба, перш за все, виходити з дуже глибинних смислів і з найменшим присмаком будь-якої емоційності. Найбільше хотілося б аби була аналітична спроможність говорити про важливі речі».

Конференція розпочалася доповіддю Ірини БЕКЕШКІНОЇ, директорки фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, старшого наукового співробітника Інституту соціології НАН України на тему «Суспільно-політичні настрої населення на звільнених та окупованих територіях Донбасу, очікування та пріоритети». Пані Ірина, зосередила увагу на специфіці Донецької та Луганської областей, спираючись на дані соціологічних досліджень, показала чому концепція Новоросії є нежиттєздатною. Зокрема, наголосила на тому, що сталі уявлення про монолітність такого регіону як Південний Схід є хибними, адже Донецька та Луганська області разюче відрізняються від решти областей регіону. Пані Ірина розкрила ставлення українців до різних варіантів вирішення питання повернення окупованих територій Донецької та Луганської областей; а також зупинилась на складнощах реінтеграції цих територій, констатувавши підприємницьку інертність регіону.

Перша дискусійна панель: Окуповані території Донбасу — повернення чи прощання? Панель зосередилася на питаннях реінтеграції окупованих територій Донбасу; можливості їх відділення; реалістичності суто політичного розв’язання проблеми деокупації Донбасу, що включає застосування військової сили; здатності сприяння подібній розв’язці можливого розгортання миротворців ООН.

Оксана СИРОЇД, заступниця Голови Верховної Ради України, зауважила, що питання повернення окупованих територій необхідно розпочати з усвідомлення того, що ми вважатимемо перемогою в цьому контексті. Україна не прагне перемогти Росію мілітарно, а повернення виключно окупованих Донеччини і Луганщини свідчить про здачу Криму, і жодним чином не є перемогою. Для України шляхом повернення територій є посилення своїх збройних сил, і абсолютно неприпустимим є повернення цих територій ціною втрати суверенітету.

Елла ЛІБАНОВА, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, наголосила на тому, що той політик, який всерйоз заговорить про «відрізання» Криму й Донбасу є самогубцем, адже цей варіант не сприймуть навіть ті, хто сьогодні не проти нього. Таке вирішення є компромісом, на який ніколи не погодиться українське суспільство. Також пані Елла детально зупинилась на ціні повернення територій, зауваживши, що Україна, вже фактично живучи без територій ОРДЛО, встигла пристосуватись до розірваних зв’язків. Розбудова Донбасу потребуватиме не тільки значних економічних вливань, але й наповнення новою робочою силою, адже найбільш конкурентно спроможні жителі регіону виїхали з нього найпершими і повертатися не збираються.

«Сьогодні в нас немає розколу суспільства, але поділ суспільства в нас є. Головним завдання сьогоднішнього зібрання є усвідомлення необхідності запобігання переходу поділу суспільства в розкол суспільства».

Георгій ТУКА, заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, звернув увагу на те, що необхідно боротися з «інфекцією відокремлення» – ідеєю про те, що не треба повертати окуповані території Донбасу, якою просякнуте все українське суспільство. На противагу цьому, варто зосередитися на тих можливостях та ініціативах, які, зокрема, дозволяють залучати молодь з ОРДЛО до загальноукраїнських заходів. Також пан Георгій впевнений у тому, що Україна може розраховувати на економічну допомогу Європейського Союзу в питанні розбудови територій Донбасу.

Друга дискусійна панель: Якою має бути модель управління деокупованими територіями у перехідний період? Панель розглядає питання тимчасової системи управління колишніми окупованими територіями під час реінтеграції, розподілу повноважень під час цього періоду та його тривалість. Піднімає питання отримання деокупованими територіями спеціального режиму самоврядування, який закріплений в Конституції, та ризиків, які тягне за собою подібний крок.

Віктор МУСІЯКА, професор Києво-Могилянської академії, у своєму виступі розглянув п’ять можливих сценаріїв деокупації територій Донбасу, а також зосередився на загрозах, які несуть у собі окремі положення Мінських домовленостей, порівнявши виконання Мінську з закладанням бомби під суверенітет України.

Ольга АЙВАЗОВСЬКА, Голова правління, координаторка виборчих і політичних програм Громадянської мережі ОПОРА, Представниця від України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи по Донбасу. Пані Ольга наголосила, що ми маємо перш за все розібратися з основоположними питаннями, що ми повертаємо: людей чи території; що є для нас цінностями: права людини, Конституція, міжнародні стандарти; чи є політичний консенсус всередині самої країни щодо повернення окупованих Донбасу та Криму.

Важливим моментом є також утримання від узагальнень, адже узагальнення є ворогом правди; й коли ми говоримо про людей, які лишились на окупованих територіях, що вони неосвічені, безініціативні та нездатні до комерції, то ми їх зраджуємо.

Також пані Ольга звернула особливу увагу на необхідність залучення різноманітних майданчиків та засобів для вирішення проблеми деокупації, бо без цього процес деградує.

Єгор ФІРСОВ, очільник політичної ініціативи «Альтернатива», представив детальний план управління деокупованими територіями в перехідний період, наголосивши на необхідності створення військово-цивільних адміністрацій, які працюватимуть протягом перших трьох років й забезпечуватимуть порядок та нормалізацію життя.

Модератором першої та другої панелей виступив Сергій РАХМАНІН, перший заступник головного редактора тижневика «Дзеркало тижня. Україна».

Третя дискусійна панель: Якою має бути нова економічна модель Донбасу? Панель зосередилась на питаннях, як мають виглядати перші кроки, спрямовані на економічну відбудову деокупованих територій, відновлення економічних зв’язків та відродження інфраструктури; питаннях джерел фінансування відбудови деокупованих територій.

Олександр ПАСХАВЕР, позаштатний радник Президента України, змістовно окреслив проблеми економічного характеру, перед якими опиниться Україна, розбудовуючи деокуповані території. Пан Олександр запропонував варіант створення вільних економічних зон, які свого часу були створені в Китаї й передбачали функціонування спеціальних законів, пільгових умов для інвесторів, обмеження міграції для населення.

«”Болотисте” відновлення країни без сталінських методів просто виснажить нашу країни» – резюмував Олександр Пасхавер.

Сергій ТАРУТА, народний депутат України, також підтримав ідею створення вільної економічної зони на Донбасі. Пан Сергій наголосив на необхідності розробки стратегії розвитку деокупованих територій Донецької та Луганської областей. Все починається зі стратегії, під стратегію підбирається команда, а вже під команду шукаються гроші. Не варто ігнорувати природні ресурси, адже тільки ідіот не перетворить їх на можливості. Також Сергій Тарута зауважив, що майбутнє Донбасу залежить від людського капіталу.

Олег УСТЕНКО, виконавчий директор Фонду Блейзера, звернув особливу увагу на неможливість вирішення проблеми Донбасу при збереженні status quo. Він застеріг від орієнтації на сировинні ринки та застарілі моделі економіки. Зауважив, що найголовнішим є питання інвестиційної привабливості регіону для інвесторів, запровадження фіскальних пільг. Одним із варіантів заохочення інвесторів може стати підвищення сенситивності – вирішення суперечностей у Лондонському та Стокгольмському арбітражі.

Модераторкою цієї панелі виступила Юлія МОСТОВА, головна редакторка тижневика «Дзеркало тижня. Україна», яка підсумовуючи розмову, зауважила, що для побудови майбутнього нам потрібен план:

«Ми маємо розуміти що ми хочемо від себе, від своєї країни, в тому числі від її частини, яка окупована. Ми маємо не тільки дивитися собі під ноги для того, щоб не впасти, ми маємо дивитися вперед, для того щоб злетіти. Бо стрибаючи на місці і ховаючи каміння по кишенях, ми просто пропадемо самі. І мова не про один чи два регіони, просто не стане нашої держави, не стане нас таких, якими ми б могли бути».