Прес-конференція: Презентація аналітичного звіту «Етичний кодекс парламентаря: структура, зміст, тематика. Реалії та пропозиції для України»

7 вересня 2017 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація аналітичного звіту «Етичний кодекс: структура, зміст, тематика. Реалії та пропозиції щодо кодифікації», в якій взяли участь:

  • Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив;
  • Ігор Когут, Директор програми USAID «РАДА»;
  • Олена Сотник, Народна депутатка України;
  • Остап Єднак, Народний депутат України;
  • Сергій Лещенко, Народний депутат України.

Даний звіт створений в рамках проекту Лабораторії законодавчих ініціатив «Підтримка демократичної політичної культури у Верховній Раді через політичний діалог та етичні стандарти». Звіт має на меті узагальнення дискусій народних депутатів України, міжнародних експертів, експертів БДІПЛ ОБСЄ та заінтересованих сторін на базі діалогового майданчика, який забезпечує інклюзивний процес напрацювання Кодексу парламентської етики, «власниками» якого є самі парламентарі. Крім того, документ пропонує кодифікацію наявного законодавства у сферах, що входять у поле дії Кодексу.

Звіти на основі дискусій в рамках діалогового майданчика ляжуть в основу майбутнього Кодексу парламентської етики та підлягають широкому обговоренню.

Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив наголосила:

Цей звіт – важливий проміжний етап на шляху до ухвалення Кодексу. Він узагальнив дискусії народних депутатів, що відбувались протягом кількох місяців у Верховній Раді. Кодифікація, що міститься у звіті, допоможе народним депутатам краще орієнтуватися в етичних дилемах та стане основою для майбутнього Кодексу. Кодекс парламентської етики – це не лише про тонкощі етичної поведінки; це необхідність нашої парламентської дійсності, яка зумовлена відсутністю довіри до депутатів та Верховної Ради в цілому.

Ігор Когут, Директор програми USAID «РАДА», зазначив:

Питанням парламентської етики приділено увагу в дорожній карті реформи Верховної Ради України, і це стало можливим завдяки кількарічній праці партнерських організацій, які підняли цю тему. Ця тема знайшла відгук серед багатьох членів українського парламенту, які залучилися обговорюючи принципи і положення Кодексу, переконуючи колег по парламенту. Ми лише надали експертну підтримку та забезпечили майданчик. Підготовка такого кодексу є одним з очікуваних результатів діяльності програми USAID РАДА. Ми вдячні нашим партнерам за великий внесок у цю справу, а Голові ВРУ за підтримку ініціативи.

Олена Сотник, Народна депутатка України, наголосила:

В сучасних умовах, коли український парламент має чи не найнижчий рівень довіри серед усіх інших державних інституцій, нам терміново необхідно шукати інструменти, здатні повернути довіру людей. Початок діалогу про стандарти депутатської етики, норми поведінки, конфлікт інтересів вже сьогодні починає змінювати розуміння виборців про те, яким вони б хотіли бачити свого обранця. Цей процес невідворотньо змінює поведінку самих політиків. Тільки тоді, коли люди бачитимуть, що рішення, які впливають на їх життя, приймаються у відповідності до чітко встановлених етичних норм, правил та процедур, зросте довіра до таких рішень, а отже й до парламенту в цілому. Окрім того, сам процес розробки в парламенті етичного кодексу стане першим кроком до унормування поведінки парламентарів, адже вони будуть змушені самостійно визначати, яка поведінка є прийнятною, ознайомлюватись з існуючими моделями та досвідами. В подальшому імплементація цього кодексу зможе наблизити роботу українського парламенту до стандартів розвинутих, цивілізованих європейських країн. Прийняття кодексу депутатської етики є важливим, в першу чергу, для українських громадян, які заслуговують, щоб депутати представляли їх волю достойно та професійно.

Остап Єднак, Народний депутат України, зауважив:

Розробка та прийняття Кодексу парламентської етики – логічний та потрібний крок у розвитку українського парламентаризму, професіоналізації політики. До українського парламенту обираються дуже різні люди – з різними статками, освітою, досвідом, ідеологічними переконаннями. Кожного скликання Парламент оновлюється. Тому я би хотів, аби розроблений поточним скликанням документ ставав індикативом поведінки для поточних та майбутніх парламентарів, щоб інтегрувався в парламентську традицію та законодавство, ставши імперативом. Кодекс повинен зміцнити Парламент як демократичну інституцію.

Сергій Лещенко, Народний депутат України, зазначив:

Кодекс парламентської етики – це інструмент запобігання конфлікту інтересів та недопущення корупційних ризиків. У цивілізованих країнах давно унормовано, що політик не може займатися питанням вироблення державної політики в сфері, де присутній його особистий інтерес. Тому що завжди є ризик шантажу або переписування правил під себе. Якщо в тебе є бізнес виробництва обладнання для залізниці, то ти не можеш очолювати комітет з транспорту. Але Дубневич може. Якщо в тебе є банк, ти не маєш права бути в банківському комітеті. Але Демчак і Клімов можуть. Блокуючи конфлікт інтересів, ми упереджуємо корупційні діяння. Це набагато простіше та ефективніше, ніж допускати конфлікт інтересів, а потім роками розслідувати кримінальні провадження, витрачаючи на це державні ресурси та репресивний апарат. Тому Кодекс парламентської етики має врегулювати це питання у Верховній Раді, наблизивши її до стандартів парламенту європейського зразка.

Діяльність відбувається в рамках проекту Лабораторії законодавчих ініціатив «Підтримка демократичної політичної культури у Верховній Раді через політичний діалог та етичні стандарти», що виконується за підтримки Програми Матра (Посольство Королівства Нідерланди) та у партнерстві з проектом БДІПЛ ОБСЄ «Зміцнення діалогу між громадянським суспільством і ключовими державними установами в Україні в сфері людського виміру», Нідерландським інститутом багатопартійної демократії та за сприяння Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.

За додатковою інформацією звертайтеся до Координаторки проекту Лабораторії законодавчих ініціатив Уляни Полтавець: 044 531 3738, 063 180 3083, u.poltavets@laboratory.kiev.ua

Фото: Український кризовий медіа-центр