ПРЕЗЕНТАЦІЯ КОАЛІЦІЇ ЗАДЛЯ ПРОГРЕСИВНОГО РОЗВИТКУ СИСТЕМИ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ

3 липня 2017 року в Українському кризовому медіа–центрі відбулась презентація Коаліції задля прогресивного розвитку системи безоплатної правової допомоги.

У презентації взяли участь Лариса Денисенко, Голова Відкритої громадської платформи розвитку української системи безоплатної правової допомоги, правозахисниця; Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України; Марина Старовойтова, Заступник Голови Правління ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу»; Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив.

Лариса Денисенко, Голова Відкритої громадської платформи розвитку української системи безоплатної правової допомоги, правозахисниця, зауважила, що система безоплатної правової допомоги дозволяє понад 300 тисячам громадян України отримувати безоплатну правову допомогу в кримінальних, цивільних і адміністративних справах. Лариса Денисенко наголосила на тому, що вже понад два місяці питання незалежності системи безоплатної правової допомоги знаходиться під загрозою, адже після того, як колишнього директора Координаційного центру з надання правової допомоги Андрія Вишневського було призначено заступником Міністра юстиції, Міністерство юстиції України вдалося до формального рейдерства цієї системи, спершу призначивши очільника Координаційного центру з надання правової допомоги взагалі без оголошення конкурсу, а потім, під тиском громадськості, провівши непрозорий і фактично фіктивний конкурс з очевидним конфліктом інтересів та абсолютно непрозорими критеріями відбору. Результатом стало проголошення чинного на той час заступника Міністра юстиції Павла Мороза переможцем конкурсу. Такий наступ на незалежність системи безоплатної правової допомоги викликав нову хвилю обурення громадськості. Співробітники Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги висловили своє обурення стосовно наступу на ціннісний вимір роботи системи. До протесту долучилися також і західні партнери — донори, які фінансували систему з 2006 року. У результаті активного спротиву всіх зацікавлених сторін, результати конкурсу було скасовано й оголошено проведення нового конкурсу.

Лариса Денисенко наголосила, що зараз питанням нового конкурсу більше керують донори і продовжує опікуватись Міністерство юстиції, а громадськість трохи відсунена. Це дало підстави представникам 4-х громадських організацій створити коаліцію і виступити з вимогами прозорого конкурсу з чіткими критеріями. Задля цього представники Коаліції запропонували Міністерству юстиції та донорській спільноті чітко прописані процедурні моменти і спостерігачів з різних організацій. Коаліція має на меті активне залучення громадськості до процесу обрання нового очільника Координаційного центру з надання правової, а сам процес має бути більш відкритим. Це не мають бути спільні закриті засідання тільки в кабінетах Міністерства юстиції за участі донорів та співробітників і співробітниць Мін’юсту.

Представники Коаліції наполягають на тому, що процес має бути відкритим, і людям, які фахово зацікавлені в тому, щоб незалежність системи безоплатної правової допомоги була забезпечена, був наданий доступ та професійна залученість, щоб представники Коаліції могли виступити гарантами відкритості та прозорості процесу.

Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України, наголосив, що Асоціація правників була однією з перших організацій, яка виступила за скасування результатів конкурсу з відбору Голови Координаційного центру безоплатної правової допомоги. Найвищий орган Асоціації — Правнича Асамблея вимагала проведення нового конкурсу, формування чітких правил проведення конкурсу і, власне, створення постійної робочої групи, яка б опікувалась питаннями надання безоплатної правової допомоги, її розвитку і функціонування. Ці цілі втілені в меті і завданнях Коаліції.

Андрій Стельмащук зауважив, що був присутній на одній із зустрічей із представниками Міністерства юстиції України і представниками донорів, на якій обговорювались, зокрема, питання участі громадськості в подальших процесах, які стосуються безоплатної правової допомоги. Проте, ці пропозиції широкого залучення громадськості так і залишились нереалізованими.

Процес обрання нового голови повинен завершитися до 1 вересня; тому учасники Коаліції, йдучи на випередження, розробили свої пропозиції щодо Положення «Про відбір керівника Координаційного центру», визначили критерії, які мають бути висунуті до потенційних кандидатів і запропонували, від імені громадськості, тих членів робочої групи, які могли б допомогти Мін’юсту і представникам донорів розробити Положення та провести конкурс. До складу цієї робочої групи представники Коаліції запропонували: Ольгу Лопушанську — представницю Асоціації правників України; Олександра Байдика – заступника Голови Правління Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу; Олександра Заславського – Заступника Голови Ради Лабораторії законодавчих ініціатив; Мілу Ташеву – координаторку громадської ініціативи “Крим. SOS”.

Андрій Стельмащук наголосив, що принциповим моментом є забезпечення інституційної незалежності системи безоплатної правової допомоги. Адже за роки свого функціонування система довела, що це дійсно справжня реформа в українській правничій сфері. Ця реформа розпочалася більше 5 років тому, хоча дискусії щодо неї розгорнулися ще 2006 року. Тобто весь цей процес демонструє певну інституційну зрілість та стабільність. Представники Коаліції вважають, в таких умовах жодна державна інституція не може взяти цей процес під свій контроль. Вони ж, зі своєї сторони, відкриті до діалогу і конструктивної співпраці.

Марина Старовойтова, Заступник Голови Правління ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу», зауважила, що розпочала роботу в системі безоплатної правової допомоги від самого її започаткування. Також вона наголосила, що всі працівники системи були націлені на надання якісної правової допомоги громадянам. Система була дуже зручною, оскільки вона жодним чином не впливала на незалежність БПД. Адвокати є незалежними. Ця нова інституція, яка була створена у 2012 році, вона й була створена такою, що жодного тиску на адвокатів з боку Координаційного центру чи регіональних центрів не було. Клієнти центрів також засвідчили повагу до системи, оскільки, якщо до цього адвокати призначалися клієнтам, то довіра до цих адвокатів була не дуже високою. Система своєю роботою започаткувала те, що адвокатам системи безоплатної правової допомоги довіряють. Є показники, є виправдальні вироки. По-друге, є показники того, що стали менше катувати. Система і є саме тим чинником. Крім того, система надає правову допомогу в цивільних та адміністративних справах. Стосовно адміністративних справ це дуже важливо, оскільки там виступає безпосередньо суб’єкт владних повноважень відповідачем по справі. Людина повинна відчувати, що немає жодного тиску з боку міністерств, відомств або держави на адвокатів безпосередньо, які представляють їх інтереси, і на співробітників центрів, які їх консультують до цього. На минулому конкурсі вона була спостерігачем від ГО «Об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» і, як спостерігач, бачила всю несправедливість конкурсу, тому висловила свою небайдужість стосовно несправедливості цього конкурсного відбору, оскільки претендент навіть не мав уявлення, що таке система безоплатної правової допомоги.

Марина Старовойтова зауважила, що коаліція повинна врахувати та допомогти створити саме такий порядок відбору керівника системи безоплатної правової допомоги, який би не дозволив пройти людині, яка зовсім не вбачає та не розділяє цінності системи безоплатної правової допомоги. Кандидат повинен бути небайдужим до цієї системи, оскільки система працює із простими людьми, вона має їм допомагати. Крім того, Марина Старовойтова вважає, що громадськість має бути включена до цього процесу, і коаліція направила вимоги до Міністерства юстиції. Громадськість має бути сформована таким чином, що це повинні бути саме правозахисні організації, які безпосередньо співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги, а не жодні інші громадські організації, які не мають жодного відношення до системи. Тому Марина Старовойтова висловила свою позицію, що треба змінювати систему відбору. Та система відбору, що існувала, є несправедливою. Незалежність системи безоплатної правової допомоги має бути першим пріоритетним напрямком.

Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, наголосила на тому, що реформи в сфері юстиції завжди задають рамку демократизації країни, і саме тому Лабораторія законодавчих ініціатив від самого початку приєдналась до захисту системи безоплатної правової допомоги і включилась в роботу Коаліції. Адже вибудувана система є інституцією нового типу, за зразком якої могли би будуватись інші інституції, які кричуще потрібні для реформ у країні. Система безоплатної правової допомоги стоїть на певній ціннісній рамці й об’єднує людей, які не просто сповідують ці цінності, але й готові за них боротися. Для державних інституцій це надзвичайно рідкісний випадок, і, можливо, перший в Україні.

Світлана Матвієнко наголосила, що наша держава буде рухатися демократичним шляхом тільки тоді, коли від політичного впливу і від адміністративних посягань будуть усунуті проблеми з Рахунковою палатою, з Омбудсменом, з Центральною виборчою комісією. Інституційна незалежність системи безоплатної правової допомоги має бути взята під особливий контроль. Бо це вже успішна реформа, яка виглядає повною і конструктивною й може стати підставою для інших реформ.

Коаліція очікує, що всі пропозиції, про які вже згадували учасники дискусії, і які направлені до Міністерства юстиції України, будуть сприйняті конструктивно. Адже розмова про повну об’єктивність без участі громадськості є просто неможливою.

Зачіпаючи питання політичного впливу, Світлана Матвієнко зауважила, що система безоплатної правової допомоги є прекрасним адміністративним ресурсом з певними політичними важелями впливу, й Коаліція буде до кінця боротися за те, аби зробити неможливим його використання. Адже система має існувати як можливість захисту громадян України, власне, у суперечках із державою. Показники, і статистика успішних, виправдальних вироків і робота в цій системі є найкращим цьому показником.

Коаліція існує як наслідок відкритого листа, з яким звернулась Лариса Денисенко, і її робота розпочалась зі скасування результатів конкурсу й, можливо, буде мати ширші формати.

На останок Світлана Матвієнко наголосила, що досі немає чіткої відповіді від вищих політичних осіб держави, Президента України та Прем’єр-Міністра України, щодо ситуації системи безоплатної правової допомоги. Й саме ця ситуація може надати їм можливість заявити про свою позицію та реалізувати політичну амбіцію в абсолютно чистому ціннісному ключі.

Меморандум про спільні дії Коаліції задля прогресивного розвитку системи безоплатної правової допомоги.