Міські зібрання у форматі Town Hall Meetings на тему «Підвищення ефективності утилізації твердих побутових відходів: розподіл фінансового навантаження»

Logo_main

15 червня 2017 року о 9.00 в Закарпатській обласній державній адміністрації (м. Ужгород, Площа Народна, 4) відбулися міські зібрання (Town Hall Meetings) на тему «Підвищення ефективності утилізації твердих побутових відходів: розподіл фінансового навантаження».

Захід організовано Лабораторією законодавчих ініціатив спільно з Лігою інтернів за ініціативою народного депутата України Івана Крулька в рамках проекту Модельний округ за підтримки Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.

Вирішення питання захоронення твердих побутових відходів є нагальним з точки зору екологічних ризиків, і нині існує достатня технічна та теоретична база для покращення процесу утилізації.

Обговорення пройшло у форматі Town Hall Meetings, які являють собою кваліфіковане та результативне обговорення будь-яких конкретних питань, що становлять громадський інтерес, і є інструментом забезпечення участі громадян в урядуванні. Даний формат має кілька ключових переваг, які загалом можна визначити як структурованість та результативність.

1. Обговорення відбувається навколо підготовлених сценаріїв. Тобто самому заходу передує кропітка експертна робота з тим, щоб винести на обговорення певні варіанти вирішення проблеми.

2. Обговорення відбувається в малих групах по 10-12 осіб, за участі фасилітатора та ноуттейкера. Фасилітатори допомагають учасникам у дружній та невимушеній атмосфері обговорити варіанти рішень, а науттейкери занотовують ключові моменти дискусії та змістовні висновки.

3. Участь у заході беруть передусім пересічні громадяни, яких безпосередньо стосується проблема, яка обговорюється. Результати цього заходу не мають юридичної сили.

IMG_7081

Олександр ЗАСЛАВСЬКИЙ, заступник Голови Ради Лабораторії законодавчих ініціатив:

Перш за все хочу подякувати вам за те, що знайшли час та натхнення взяти участь в сьогоднішньому заході, який відбувається за ініціативи народного депутата України Івана Крулька в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується коаліцією організацій: Фондом Східна Європа, Лабораторією законодавчих ініціатив, ГМ ОПОРА, Інтерньюз та ГО Ліга Інтернів. Власне Програма РАДА здійснює цілий ряд діяльностей, спрямованих на покращення роботи парламенту. Одним з напрямків є компонент Модельний округ, який, окрім іншого, покликаний забезпечити налагодження комунікації між виборцями та народними депутатами. В рамках цього компоненту партнери Програми пропонують кільком обраним на конкурсних засадах народним депутатам пакет інноваційних інструментів. Власне одним з таких модельних депутатів є Іван Крулько, який і ініціював сьогоднішнє обговорення у форматі Town Hall Meetings.

IMG_7101

Іван КРУЛЬКО, народний депутат України, наголосив, що питання поводження з твердими побутовими відходами є дуже важливим для всієї України, а нехтування його вирішенням – справжньою загрозою для нашої держави. Адже ситуація з забрудненням побутовими відходами є навіть гіршою, ніж про це повідомляють ЗМІ. 5 % території України зайняте сміттєзвалищами, серед яких 33 тисячі незаконних сміттєзвалищ, що призводить до надзвичайно загрозливої екологічної ситуації. Іван Крулько звернув особливу увагу на те, що якщо найближчим часом на законодавчому рівні не буде вирішено це питання, то Україні загрожує поступове перетворення на суцільний смітник. Саме тому обговорення таких актуальних питань з залученням широкого кола зацікавлених сторін може слугувати потужним стимулом до їх вирішення.

IMG_7115

Геннадій МОСКАЛЬ, Голова Закарпатської обласної державної адміністрації, наголосив, що народний депутат Іван Крулько підняв одну з найактуальніших для Закарпаття тем, адже забруднення області твердими побутовими відходами сягає катастрофічного рівня. Геннадій Москаль зазначив, що головною перепоною на шляху розв’язання цієї проблеми є відсутність законодавчої бази, яка б дала змогу залучити іноземних інвесторів до процесу утилізації сміття.

DSC_0084

IMG_7443

У заході взяли участь понад 95 учасників серед яких представники екологічних організацій, представники влади Закарпатської області, представники бізнесу, молодь і активісти.

Під час обговорення проблеми підвищення ефективності утилізації твердих побутових відходів учасники розглянули 3 сценарії, перший з яких не передбачає жодних змін і жодного втручання в чинну ситуацію утилізації сміття; другий та третій пропонують перехід від захоронення відходів на полігонах до системи комплексного поводження з твердими побутовими відходами, тобто їх переробки. Другий сценарій передбачає запровадження спеціального комунального тарифу для населення для покриття витрат на утилізацію сміття; в той час як третій сценарій покладає фінансове навантаження не на споживачів, а на виробників твердих побутових відходів.

DSC_0005

В результаті обговорення учасники проголосували за впровадження третього сценарію – 72,9%;  27,1% учасників обрали варіант введення окремої плати у комунальному платежі за утилізацію твердих побутових відходів; і жоден учасник не підтримав перший варіант, який не передбачає ніяких змін.

Ухвалене рішення даного обговорення буде реалізовуватись паном Іваном Крульком в межах його повноважень і можливостей як народного депутата України.

За додатковою інформацією просимо звертатися до Вікторії Баклаженко за тел.: +380630546520.

Медіа-галерея заходу

Фото: Олександр Коваленко

Залишити відповідь