Декларація про наміри щодо Кодексу парламентської етики

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО НАМІРИ

Довіра до політичних інститутів є ключовим елементом їхньої легітимності. Це особливо стосується парламенту як представницького органу. Рівень довіри до Верховної Ради України в останні роки є рекордно низьким. Великою мірою це пов’язано із суспільним уявленням про сумнівні етичні принципи народних обранців. Свідченнями цього є гучні корупційні справи та численні порушення багатьма депутатами не тільки Регламенту ВРУ, а й елементарного порядку в сесійній залі. Можна констатувати, що намагання стати на шлях досягнення прозорості, підзвітності та професійних норм законодавчих процедур всередині парламенту наштовхується на спротив політиків, для яких конфлікт інтересів, неприйнятна поведінка в залі, гендерна дискримінація, прояви сексизму, неправдиві звинувачення, відсутність діалогу тощо є нормою. У той же час, у країнах сталої демократії високі професійні та етичні стандарти парламентарів у здійсненні їхніх мандатів є передумовою для формування довіри та підтримки громадян. Отже, існує наростаюча потреба у напрацюванні та фіксації положень, що стосуються професійної етики в парламенті і належного здійснення депутатських повноважень.

Таким чином, ми, що нижче підписались:

  1. Усвідомлюючи необхідність чесного представництва інтересів суспільства у вищому законодавчому органі, а також враховуючи важливість принципів толерантності, довіри, плюралізму думок та взаємоповаги, визнаємо необхідність врегулювання питань парламентської етики.
  2. У відповідності з рекомендаціями Місії Європейського парламенту з оцінки потреб Верховної Ради та Брюссельською Декларацією Парламентської Асамблеї ОБСЄ вважаємо, що необхідно розробити та запровадити у ВРУ Кодекс парламентської етики. Це повинно відбуватися з урахуванням принципу всеохопності та відповідно до кращих світових практик.
  3. Погоджуємось, що для ефективного впровадження запропонованої ініціативи необхідний постійно діючий діалоговий майданчик для випрацювання положень Кодексу. Такий майданчик матиме неупереджений характер та враховуватиме точки зору всіх зацікавлених сторін. При цьому процес узгодження позицій може супроводжуватись зовнішньою експертною підтримкою Лабораторії законодавчих ініціатив за підтримки Програми Матра (Посольство Королівства Нідерланди) та у партнерстві з БДІПЛ ОБСЄ, Нідерландським інститутом багатопартійної демократії та за сприяння Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво” без втручання в прийняття рішень.
  4. У своїй діяльності як народні депутати гарантуємо дотримання принципів прозорості, підзвітності, уникнення конфлікту інтересів, толерантності та поваги до прав людини.
  5. Декларуємо свою підтримку діалогу щодо парламентської етики.

03 лютого 2017 року, м. Київ

Діяльність відбувається в рамках проекту Лабораторії законодавчих ініціатив «Підтримка демократичної політичної культури у Верховній Раді через політичний діалог та етичні стандарти», що виконується за підтримки Програми Матра (Посольство Королівства Нідерланди) та у партнерстві з проектом БДІПЛ ОБСЄ «Зміцнення діалогу між громадянським суспільством і ключовими державними установами в Україні в сфері людського виміру», Нідерландським інститутом багатопартійної демократії та за сприяння Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.

Залишити відповідь