Засідання робочої групи з розробки рекомендацій щодо проведення публічних консультацій в Україні

logo_odhir_lzi

24-25 жовтня відбулося перше засідання робочої групи з розробки рекомендацій щодо проведення публічних консультацій в Україні, організоване в рамках проекту Бюро з демократії та прав людини ОБСЄ.

Метою засідання робочої групи є розробка рекомендацій для проекту закону щодо проведення публічних консультацій в частині мети, обсягу, цільової аудиторії, формату, схвалення, виконання та інших аспектів проведення консультацій та залучення громадськості до процесу розробки політик та рішень.

Еліс Томас, з Відділу сприяння законодавчій діяльності ОБСЄ БДІПЛ розповіла про досвід імплементації рекомендацій ОБСЄ у  Молдові, Вірменії та Киргизстані.

«Часто одній і ті ж представники громадянського суспільства залучені до обговорення різних проблем. Нажаль, у багатьох випадках громадяни дізнаються про негативні наслідки того чи іншого нового закону вже після його прийняття».

14800125_1111116242270857_1889568021_o

Заступник Голови Ради Лабораторії Законодавчих ініціатив Олександр Заславський представив дослідження про участь громадських організацій у роботі парламентських комітетів, яке стало основою довідкового документу для обговорень у робочій групі. Пан Заславський наголосив:

«Важливо перейти від обговорення проектів готових рішень, юридично оформлених документів  до обговорення самих проблем. Громадськість на етапі розгляду текстів стикається з юридичною «казуїстикою». Дуже часто проблематика, яку мав би вирішувати закон полягає зовсім у іншому. Тому потрібно залучати громадськість до публічних обговорень на етапі ідентифікації самих проблем, замість фінального обговорення готових текстів».

 

Jpeg

Серед проблем з існуючим в Україні форматом консультацій із громадськістю О. Заславський на основі результатів дослідження, виділив наступні:

  • Відсутність систематичності;
  • Відсутність професійного та технічного забезпечення органів влади для проведення консультацій із громадськістю, засобів донесення інформації з метою отримання фідбеку;
  • Синхронізація роботи між різними органами влади у цих питаннях;
  • Необхідність здобуття навичок громадянами з користування тими інструментами, що вже існують. Дуже часто громадяни адресують непрофільні звернення до різних органів влади;
  • Відсутність збору результатів адвокації. Громадяни не знають, яким є реальний вплив, якими є результати врахування «голосу народу»;
  • Ілюзія «швидких рішень» у представників громадськості, в середньому необхідно кілька місяців для донесення певної позиції.

У підсумку, робоча група вирішила напрацьовувати та обговорювати рекомендації, першу версію яких буде написано експертами Лабораторії законодавчих ініціатив, в режимі он-лайн.

Залишити відповідь