ІІ Діалоги з питань парламентської етики у Верховній Раді України

logo_matra

ДІАЛОГИ З ПИТАНЬ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ЕТИКИ
Коли депутатська етика трансформується у професійну практику?
21 жовтня 2016 року, Верховна Рада

21 жовтня у Верховній Раді України відбулися ІІ Діалоги з питань парламентської етики. Під час зустрічі були розглянуті практичні кейси, спрямовані на вирішення етичних дилем. Метою «Діалогів» є підвищення якості парламентського процесу через підтримку міжпартійного діалогу і просування етичних стандартів у парламенті. Наразі актуальними є пошуки консенсусу щодо закріплення етичних стандартів на нормативному рівні. Модератором зустрічі, в якій взяли участь народні депутати України, виступила депутатка Європарламенту Кая Каллас.

Кая Калас зауважила, що ціль етичного кодексупідвищити професійні стандарти депутатів, як у будь-якій іншій професії, юриста чи вчителя. Без кодексу – кожен діє в рамках закону, це не підлягає сумніву, але деякі дії можуть бути неетичними. Якщо так вчиняє один депутат, це впливає на репутацію всього парламенту. Пані Калас наголосила:

«Парламент не тільки вибирається людьми, але і представляє людей. Депутат це віддзеркалення суспільства та його цінностей. Звичайно, можна справедливо запитати – якщо щось не прийнято у суспільстві, чому депутат має так вчиняти? Проте, я впевнена, що депутати мають першими подавати приклад».

14796236_1005995856176573_2085209191_o
Ігор Когут, директор Програми USAID “РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво”:

«Ми переконані, що формат діалогів найкраще підходить для розуміння етичних стандартів. В парламенті зараз по-різному ставляться до реформи внутрішніх стандартів. Етичний кодекс це останній пункт у «Дорожній карті» парламентського реформування, але я впевнений ми зможемо на нього вийти».

dsc_2540
Маргіт Сутроп, професор практичної філософії, голова Центру етики, університет Тарту, розповіла про естонський досвід прийняття етичного Кодексу.

«Коли ми презентували наші дослідження у Естонії, нам зауважували: як можна вчити дітей етичній поведінці, якщо депутати поводяться неетично? Українці мають визначитися, які цінності вони хочуть передати своїм дітям та онукам. Ми знаходимося у ситуації пострадянського суспільства, де люди знають, наскільки приписи та практика можуть відрізнятися. Етика це домовленість, консенсус щодо спільних цінностей, коли суспільство рухається до більшої відкритості. Суспільство має усвідомити, чому у етичному та прозорому суспільстві жити простіше та безпечніше. Депутати мають показати людям, що етика це не тільки те, про що говорять, але й принципи, за якими живуть. Якщо є конфлікт та невідповідність між словами та діями, відновити довіру людей не вийде».

dsc_2575
Дірк Тоурнстра, незалежний радник з питань парламентаризму, зазначив, що етичний кодекс має розділятися всіма членами парламенту, потрібно обережно говорити про санкції за його невиконання.

«В жодному разі кодекс не має стати інструментом політичної розправи», підкреслив пан Тоурнстра.

dsc_2730-5
Зустріч відбулася в рамках проекту Лабораторії законодавчих ініціатив, спрямованого на підвищення якості парламентського процесу через підтримку міжнародного діалогу та просування етичних стандартів, який реалізується за підтримки Embassy of the Netherlands in Ukraine та у партнерстві з OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Програма РАДА, Netherlands Institute for Multiparty Democracy.

14800277_1006030819506410_735635734_o

Під час заходів створено інклюзивний діалоговий майданчик, на якому обговорюються етичні дилеми, на основі чого планується напрацювання етичного Кодексу Верхової Ради України.

21.10.2016 Прес-реліз ІІ Діалоги з питань парламентської етики

Медіа-галерея заходу

Фотограф: Олександр Коваленко 

Залишити відповідь