Круглий стіл “Презентація Електронної бази даних НУО України”

logo_ukr_2
25 лютого 2016 року у приміщенні зали засідань Верховної Ради України відбулася «Презентація електронної бази даних неурядових організацій України», організована Лабораторією законодавчих ініціатив в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Україні: підтримка Верховної Ради» за підтримки Парламентського центру (Канада), та у співпраці з:
У роботі круглого столу взяли участь народні депутати України, представники Апарату ВРУ, секретаріатів комітетів та депутатських фракцій ВРУ, Міністерства юстиції України, а також організацій громадянського суспільства.
З вітальним словом до присутніх звернувся Ігор Когут, директор Програми USAID «РАДА», наголосивши на основній меті та значенні ресурсу бази даних створеного в рамках проекту «РАДА»:
«Одним з найголовніших завдань Програми «РАДА» є сприяння залученню громадян до законодавчого процесу, забезпечення максимально комфортних умов для роботи комітетів Верховної Ради в здійсненні їхніх контрольних функцій, а також оптимального, адекватного, професійного залучення незалежних експертів, громадських організацій, заінтересованих сторін до процесів ухвалення законодавчих рішень».
Олександр Данченко, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку, подякував Уряду США та Програмі «РАДА» за сприяння та підтримку, надану українському парламенту. Пан Олександр також запевнив у відкритості Комітету з питань інформатизації та зв`язку до співпраці з громадськістю та готовності до наскрізного реформування парламенту в цілому:
«Наш Комітет активно співпрацює з громадськими організаціями, ми робимо всі кроки для сприяння відкритості парламенту, запровадження електронного врядування. Електронна база даних – проект важливий як для державної влади, так і для громадянського суспільства, адже організації громадянського суспільства часто є єдиним ефективним зв’язком між державою та народом України».
 

 
Володимир Слишинський, в. о. керівника Апарату Верховної Ради України, зі свого боку наголосив на готовності сприяти модернізації парламенту, кроком до чого є інституціалізація електронної бази даних НУО України. Пан Слишинський наголосив на наявності політичної волі у сприянні більшій відкритості в роботі ВРУ:
«Ми розуміємо, що довіру суспільства ми можемо підняти лише тоді, коли парламент буде відкритий, відкриті засідання комітетів, коли буде налагоджена співпраця з організаціями громадянського суспільства, оскільки саме громадські організації мають суспільну довіру, тому шляхом тісної співпраці з парламентом вони також зможуть покращити імідж Верховної Ради». 
 
Віктор Лях, Президент Фонду Східна Європа, також наголосив на важливості і необхідності у створенні важелів, що полегшить співпрацю влади і громадськості:
«На сьогодні в Україні громадські організації не мають достатнього впливу та процес прийняття рішень, як на загальнодержавному,  так і на місцевому рівні, тому метою створення ресурсу електронної бази даних було, з одного боку, надати можливість комітетам збирати усю можливу релевантну інформацію в процесі роботи над законопроектами, а з іншого – надати можливість організаціям громадянського суспільства прозоро надавати інформацію комітетам, аби зробити процес законотворення найбільш раціональним і ефективним».  

Структуру та сервісні можливості інтернет ресурсу “Електронної бази даних НУО України” презентували Олександр Заславський, Заступник Голови Ради Лабораторії законодавчих ініціатив та Сергій Чередніченко, ІТ-спеціаліст Програми “РАДА”.

Для користувачів база представлена трьома видами доступу:

  • Відкритий загальний реєстр ГО;
  • Реєстр ГО, що співпрацюють з конкретним комітетом;
  • Розділ для авторизованих користувачів-співробітників комітетів.

Відкритий загальний реєстр ГО доступний всім користувачам. Він представлений окремою сторінкою, яка буде доступною з сайту ВР, з реєстром офіційних назв громадських об`єднань.

Реєстр ГО, що співпрацюють з конкретним комітетом, представлено окремою сторінкою, яка буде доступна на сайтах комітетів ВР і включатиме лише ті ГО, котрі співпрацюють з конкретним комітетом.

Розділ для авторизованих користувачів-співробітників комітетів передбачає доступ до засобів базового адміністрування.

Олексій Сидоренко, керівник Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України, високо оцінює досвід впровадження електронних інновацій та модернізації роботи парламенту:

«Електронна база даних НУО України та ряд інших важливих сервісів розроблених у співпраці з Програмою USAID «РАДА», Фондом Східна Європа створюється з єдиною метою: забезпечити платформу для рівноцінного діалогу, для рівноцінної електронної взаємодії як парламенту, так і громадянського суспільства».

Ольга Озерна, відділ розвитку громадянського суспільства, офіс Координатора проектів ОБСЄ в Україні, переконана:

«Держава має виробити механізм, за допомогою якого громадськість могла взяти участь у процесі прийняття рішення ще на момент формування цього рішення, такою формою є публічні консультації, у проекті Закону України «Про публічні консультації» є також і обов’язкова умова про створення бази громадських організацій, які можуть шляхом надання експертизи, через оцінку прийняття рішення також бути залучені до цього процесу. Одним з таких механізмів є презентована електронна база даних НУО України».

Петра Андерссон-Шаре, Програмний директор Парламентського центру (Канада), прокоментувала запропонований ресурс з точки зору можливостей його подальшого використання комітетами та потенціалу для вдосконалення.

«Необхідно мати декілька засобів для забезпечення включення якомога більшої кількості організацій громадянського суспільства шляхом створення електронного реєстру, який міститиме ключову інформацію про кожну з організацій; такий реєстр неодмінно використовуватиметься. Я переконана, що інституалізація презентованого ресурсу забезпечить доступність потрібної комітетам інформації, таким чином, дозволивши зробити співпрацю з громадськістю більш прозорою». 

Лола Хіральдо, Операційний директор, Парламентський центр (Канада), зосередила свою увагу на технічних моментах організації роботи електронної бази даних. Спираючись на досвід розробки подібних ресурсів, пані Хіральдо заначила:

«Корисність будь-якої електронної бази даних залежить від важливості та релевантності інформації, яка там знаходиться, тому важливим аспектом є постійне оновлення інформації у процесі її використання».

Проект закону «Про публічні консультації» презентували Наталія Окша, заступник Департаменту інформації та комунікації з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів, завідуюча відділом комунікацій з громадськістю, та Віктор Тимощук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, голова робочої групи з підготовки проекту закону.  
Він змістовно представив розроблений законопроект, сформулювавши його основну ідею таким чином: 
«Суть законопроекту дуже проста: консультаціям підлягають абсолютно всі проекти нормативних актів документів політики, тобто не існує винятків ні для кого: ані для президента, ані для народних депутатів, ані для уряду, ані для органів місцевого самоврядування».
Ведучи мову про урядову ініціативу законодавчо закріпити процедуру публічного обговорення проектів рішень та законодавчих актів, Наталія Окша зауважила:
«Органи влади, на жаль, не володіють достатньою інформацією щодо того, які саме організації громадянського суспільства можна запросити до співпраці в рамках розробки того чи іншого законопроекту, оскільки часто бракує інформації про громадські організації, які працюють у певній сфері; тому, на наш погляд, ідея зі створенням реєстру є дуже вдалою».
Розробка та інституалізація електронної бази даних НУО України є частиною проекту, що його реалізує Лабораторія законодавчих ініціатив в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.
 
За детальнішою інформацією просимо звертатися за телефоном:  (044) 531 37 68.

Залишити відповідь