Круглий стіл «Парламентський контроль над сектором безпеки і оборони»

                 

Посилення демократичного врядування в Україні: підтримка Верховної Ради України

11 лютого 2016 року в приміщенні Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему “Парламентський контроль над сектором безпеки та оборони”.

Метою круглого столу є поліпшення знань і підвищення потенціалу українських депутатів, співробітників уряду і ключових зацікавлених сторін на основі вивчення канадського та іншого міжнародного передового досвіду за механізмом і кращими практиками в парламентському нагляді цього сектору. Захід організовано Лабораторією законодавчих ініціатив в рамках проекту “Посилення демократичного врядування в Україні: підтримка Верховної Ради України”, фінансованого Урядом Канади, у партнерстві Канадського парламентського центру та за сприяння Голови Постійної делегації ВРУ у Парламентській Асамблеї НАТО, народного депутата України Іванни Климпуш-Цинцадзе. 
 

 
Із вітальними словами виступили:
Андрій Парубій, Перший Заступник Голови Верховної Ради України,
Оксана Сироїд, Заступник Голови Верховної Ради України,
Й.В. Роман Ващук, Посол Канади в Україні,
Сенатор Райнелл Андрейчук, колишня Голова Політичного комітету Парламентської Асамблеї НАТО, віце-президент Групи з питань Середземномор`я і Близького Сходу, голова Постійного комітету Сенату у закордонних справах і з питань міжнародної торгівлі,
Іванна Климпуш-Цинцадзе, народний депутат України, голова Постійної делегації ВРУ у Парламентській Асамблеї НАТО,
Ігор Когут, директор програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”,
Жан-Поль Рушковскі, виконавчий директор та президент Канадського парламентського центру,
Світлана Матвієнко, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив.
Андрій Парубій зазначив, що український парламент відіграв значну роль на етапі становлення українських військових добровольчих підрозділів на початку російської агресії два роки тому.
“Єдина позиція і Президента України, і Уряду, і Парламенту дозволили почати надзвичайно глибокі реформи сектору безпеки. За два роки ми змогли зробити фундаментальні зміни у нашому законодавстві”.
Оксана Сироїд наголосила на тому, що звітність та парламентський контроль є основними компонентами розвитку та успіху сфери оборони.
«Наше традиційне сприйняття повноважень у сфері безпеки і оборони як таких, куди парламент не повинен втручатися, зробило неспроможним контролювати сектор безпеки і оборони з боку парламенту».
Під час огляду українського досвіду контролю в сфері безпеки і оборони Іванна Климпуш-Цинцадзе відзначила виняткову відповідальність парламенту за забезпечення національної безпеки, адже демократичний, цивільний контроль включає в себе і парламентський контроль.
“Для всіх країн, які рухаються від тоталітаризму до демократії, зрушення та зміни в цьому напрямі представляють особливий інтерес”.
(Фото: Олександр Коваленко)
“Цивільний контроль у секторі безпеки є не тільки важливою умовою на шляху інтеграції України до Євроатлантичної структури безпеки, але й запорукою ефективного здійснення реформ в секторі безпеки та боротьби з корупцією”,
– відмітила Ірина Фріз, голова підкомітету з питань безпеки державних інформаційних систем Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.
Доповідаючи про канадський досвід контролю в сфері безпеки і оборони, Сенатор Райнелл Андрейчук підкреслила,
“Парламентський нагляд у секторі безпеки та оборони – це не лише про війну, а й про щоденне життя. Україна має запровадити міжнародні стандарти залучення Парламенту до цих процесів”.
Сенатор також висловила готовність канадської сторони до подальшої підтримки України.
Девід Пратт, Міністр з питань національної оборони Канади (2003), Голова Комітету з питань оборони Палати громад, Канада (2001-2003), додав, що проведення цього круглого столу не є спробою повчати, а має на меті донесення досвіду, який за сприятливих умов та бажання можна якісно адаптувати під українську реальність.
Підводячи підсумки заходу, Жан-Поль Рушковскі сказав, що Україна стоїть перед багатьма викликами, але також має безліч можливостей для посилення своїх досягнень.
“Україна тісно пов`язана з Канадою, а майбутнє України значною мірою є визначальним для нас всіх, тому подібні заходи є додатковою можливістю підійти до вирішення проблем більш системно, беручи до уваги міжнародний досвід”.
За результатами проведення круглого столу буде написано аналітичний звіт.

Залишити відповідь