Якою повинна бути бюджетна резолюція: міжнародний досвід та рекомендації для України (Policy Paper)

Logo_main

Державний бюджет є провідним інструментом реалізації державної політики в будь-якій сфері функціонування держави. Формування бюджету фактично починається майже за рік до початку бюджетного року, а останнім етапом зазвичай є аналіз виконання визначених цілей.

Бюджетна резолюція – це перший етап формування щорічного бюджету. В різних країнах він називається по-різному – Бюджетна стратегія (the Budget Strategy Statement), Фіскальна стратегія (the Fiscal Strategy Paper), Попередній бюджетний план (the Pre-Budget Statement) чи Бюджетна методологія (the Budgetary Framework Paper) – але незалежно від офіційної назви бюджетна резолюція є рамковим документом, який визначає пріоритети бюджетної політики на наступний період чи декілька наступних періодів. Даний документ виконує роль інструменту, який допомагає окреслити реальні економічні можливості держави та прив’язати їх до нагальних потреб держави та планів уряду.

В наявному вигляді бюджетна резолюція – це звичайна бюрократична формальність, яка ще й не виконується у визначені законодавством строки. Саме тому вдосконалення бюджетного процесу в Україні повинно починатися з приведення національної бюджетної резолюції до кращих світових практик. У першу чергу, необхідно структурувати економічний огляд, який є ключовим елементом даного документу – огляд повинен містити комплексний аналіз динаміки української економіки. Відповідно необхідно запровадити принцип прив’язки пріоритетів бюджету, об’ємів бюджетних доходів та витрат економічних можливостей України.

Крім того, процес формування бюджетної резолюції необхідно зробити відкритим – надати суспільству повний доступ до макроекономічних прогнозів та запровадити інститут бюджетної промови, метою якої є пояснення суспільству бюджетних пріоритетів та визначених шляхів їх досягнення.

 

Читати Якою повинна бути бюджетна резолюція: міжнародний досвід та рекомендації для України (Policy Paper)

 

Підготовка аналітичних матеріалів у форматі Policy Paper  є частиною проекту, який реалізує Лабораторія законодавчих ініціатив в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.