Політика підтримки МСБ: доступ до фінансово-кредитних ресурсів (Policy Paper)

Logo_main

Малий та середній бізнес в Україні є потужною соціально-економічною силою, яка серед інших забезпечує роботою переважну більшість найманих працівників в економіці країни та забезпечує випуск більше половини продукції.

У 2014 році в Україні нараховувалось 340,5 тис. малих та середніх підприємств (МСП), або 99,9% від загальної кількості підприємств. Середні підприємства становлять 4,7%, малі підприємства – 95,2%. МСП формують велику групу роботодавців, які забезпечують робочими місцями 4,322 млн. осіб проти 1,8 млн. працівників великих підприємств. Чисельність фізичних осіб-підприємців (ФОП) у 2014 році становить майже 2,1 млн. осіб, з яких діючі ФОП складають майже 46%. Частка реалізованої продукції МСП становить майже 60%.

МСБ України зіштовхується із серйозною проблемою доступу до фінансово-кредитних ресурсів. Частка кредитів у капіталі МСБ становить лише 20% проти 60% у розвинених країнах. Переважно підприємства реінвестують у розвиток бізнесу власні прибутки та інвестиції засновників підприємств. Така ситуація зумовлена високою вартістю кредиту. Мінімальний «пільговий» відсоток становить майже 17% і пропонується практично одним банком. Середня вартість кредиту становить 22%, що є високою ціною в умовах економічного спаду.

Сума фактично наданих кредитів за рік скоротилась у реальному виразі практично у 2 рази при номінальному зростанні на 15%. Основна причина скорочення – банківська криза та падіння економіки. Тільки у першому півріччі 2015 року банки зазнали збитків у 33 млрд. грн. Частка прострочених кредитних зобов’язань зросла майже у 2,5 рази, з 7,7 до 17,3%.

У дослідженні аналізується ситуація на фінансово-кредитному ринку; досліджується політика фінансово-кредитних установ; розглядається політика державної підтримки потреб МСБ у ресурсах; розглядаються ключові зацікавлені сторони процесу; пропонуються варіанти вирішення проблеми.

 

Читати Політика підтримки МСБ: доступ до фінансово-кредитних ресурсів (Policy Paper)

 

Підготовка аналітичних матеріалів у форматі Policy Paper  є частиною проекту, який реалізує Лабораторія законодавчих ініціатив в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.