Круглий стіл:”Енергоефективність – як підтримати вразливих споживачів”

 

Київ, 15 червня

   Проект «РАДА ЗА ЄВРОПУ», що реалізовується Лабораторією законодавчих ініціатив спільно із Представництвом ЄС в Україні, Комітетом ВР з паливно-енергетичного комплексу та Комітетом ВР з будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства, Українською частиною Парламентського комітету асоціації та Групи підтримки для України (SGUA), провели «круглий стіл» на тему «Енергоефективність: як підтримати вразливих споживачів». Політики та експерти обговорили план необхідних заходів для підвищення енергоефективності кожного домогосподарства і країни в цілому, що потрібно зробити для зменшення енергоспоживання, як захистити вразливих споживачів у час зростання тарифів та як стимулювати підприємства і домогосподарства бути максимально енергоощадними.
     «Перші кроки для вирішення проблеми енергоспоживання в Україні — підняти ціни на справжній рівень. Це болючий процес, але він дуже необхідний. Непотрібно вдавати, що енергія нічого не коштує. Значна кількість вразливих споживачів, сімей можуть мати проблеми з оплатою своїх рахунків. Субсидії за такі рахунки вразливим людям — це цільовий напрямок, але одночасно з цим ми не вирішимо реальні проблеми. Субсидії тільки маскуватимуть цю драматичну ситуацію, проблему, а не вирішуватимуть її»,сказав заступник Голови Представництва Європейського Союзу в Україні Томас Фреллесен.
    Субсидії слід поєднати із просвітницькою кампанією для громадян. «Тема енергозбереження по своїй суті є ключовою для енергетичної безпеки країни. Ми дуже часто заходимо в дискусії про те, звідки будемо брати газ чи ядерне паливо: з Заходу чи зі Сходу. А насправді це питання є другорядним по відношенню до теми енергоефективності. Так як в процесі скорочення споживання енергоресурсів можуть створюватися нові робочі місця, залучатися інвестиції, збільшуватимуться надходження до бюджету і тим самим стимулювати розвиток економіки та енергетичної незалежності держави», – сказав голова Комітету Верховної Ради з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, член фракції «Народний фронт» Микола Мартиненко.

 

 

    «Важливо інформувати населення, яким чином можна зекономити, заощадити енергію. Наступний законопроект, над яким ми працюємо, буде якраз спрямований, зокрема, і на те, щоб підвищувати поінформованість населення щодо способів економії енергоресурсів»,— розповів Голова підкомітету енергозбереження та енергоефективності, народний депутат із фракції «Батьківщина» Олексій Рябчин.
    Українська економіка є однією з найбільш енерговитратних в Європі. «Якби середньостатистичні українці стали споживати енергії, як середньостатистичні поляки, Україна могла би повністю відмовитися від закупівлі російського газу», вважає Наталія Кацер-Бучковська, Голова підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу.

     Неможливо зменшити енергоспоживання без тотального обліку того, хто і скільки споживає енергії. «Всі споживачі мають бути поінформовані, за що саме вони платять гроші. Лічильники мають стояти скрізь, на всіх рівнях у кожного споживача на кожен вид енергії,» – сказав Кшиштоф Гєрульські, експерт з Європейської комісії, член Групи підтримки для України.

    Ключовий експерт, Проект ЄС «Угода мерів – Схід» Святослав Павлюк наголосив, що субсидії не повинні бути пожиттєвою гарантією для кожного громадянина, бо такий захист не спонукатиме українців стати насправді енергоощадними: «Уряд має оголосити графік зниження рівня субсидій для домогосподарств, аби люди свідомо інвестували в утеплення власних помешкань, зменшення споживання води і електрики, а не сподівалися на постійну компенсацію своїх нераціональних енерговитрат».
Голова Державного агентства з енергоефективності Сергій Савчук вважає, що державна політика енергоощадності має безліч додаткових позитивних наслідків, окрім скорочення споживання енергоносіїв: «Нам потрібно дивитися на енергоефективність, як на новий сектор зайнятості, нові робочі місця для наших громадян. До того, утеплені помешкання одразу зростають у ціні на 15-25%».
   Один із співорганізаторів «круглого столу», Голова «Лабораторії законодавчих ініціатив» Ігор Когут зазначив, що учасники дискусії від парламенту та уряду продемонстрували готовність швидко та енергійно впроваджувати реформу у енергоспоживання: «Ми почули про цілий перелік законопроектів, готових до голосування у Верховній Раді, спрямованих як на наведення порядку, прозорості у енергетичній галузі, так і на проведення широкої інформаційної кампанії задля того, щоби кожен громадянин перейнявся ідеєю енергоощадності, а відтак і енергонезалежності України».
Даний захід продовжив серію заходів у рамках проекту «Рада за Європу», що започаткований Європейським Союзом і реалізовується Лабораторією законодавчих ініціатив. Проект «РАДА за ЄВРОПУ» спрямований на підвищення рівня знань, пов`язаних з ЄС, особливо щодо реалізації Угоди про Асоціацію і співробітництва Україна-ЄС, членів парламенту України і місцевих політиків шляхом проведення шести тематичних круглих столів.

Презентації спікерів круглого столу доступні за посиланнями:

Святослав Павлюк. Що заважає споживачам енергії вжити заходів з питань енергозабереження.

Сергій Савчук. Державна підтримка термомодернізації житлових будівель в Україні: умови та перспективи впровадження енергоефективних заходів.

Ken Cleary. Department of Communications, Energy and Natural Resources.

Alan Clifford. Experience from UK programmes to support vulnerable consumers.

Іветта Делікатна. Існуючі інструменти для підвищення обізнаності в галузі енергоефективності в Україні.

Krzysztof Gierulski. Enabling consumers in the EU energy efficiency policy framework.

Krzysztof Gierulski. Individual metering and billing of heat or hot water.

Kenneth Cleary. Presentations of the findings of the Dutch Union of Tenants, the Netherlands.

Lessons of experience from effective awareness-raising campaigns.

Залишити відповідь