Як запобігти зриву та затягуванню державних закупівель у сфері оборони (Policy Paper)

Logo_main

У травні 2014 року Верховною Радою України були прийняті зміни до Закону «Про здійснення державних закупівель», які суттєво спростили проведення закупівель для силових відомств. Їм було надано право проводити закупівлі за переговорною процедурою, тобто без проведення відкритого конкурсу. Водночас, закон не надав права застосовувати переговорні процедури військовим частинам, підпорядкованим силовим структурам. Саме тому, значна кількість державних закупівель військових частин зриваються, адже проводяться на відкритих торгах, в яких бізнес не бажає брати активної участі.

Небажання бізнесу брати участь у закупівлях негативно впливає на здійснення державних закупівель для армії, адже в тому випадку, якщо участь у торгах бере менше двох учасників – торги мають бути відмінені. Низька мотивація бізнесу пов’язана як з корупцією серед замовників, так і з недовірою до держави як до партнера, який не виконує підписані договори та не сплачує рахунки.

Водночас, ті конкурси, які все ж таки закінчуються визначенням переможця, тривають місяцями, що в умовах війни є неприпустимим. Строки проведення закупівель на центральному рівні значно коротші, однак вони також є далекими від оптимальних. Це пов’язано з тим, що навіть проведення переговорної процедури здійснюється в порядку, який розроблявся для мирного часу, і тому не є адекватним в умовах війни. Адже в останньому випадку одним з ключових пріоритетів є саме швидкість проведення закупівель, чого чинний порядок не враховує.

У дослідженні аналізується поточний стан державних закупівель у сфері оборони; розглядаються ключові зацікавлені сторони процесу; досліджуються причини виникнення систематичного зриву та затягування строків державних закупівель у сфері оборони; розглядаються наслідки проблеми, їх масштаб та гострота; аналізується державна політика щодо вирішення проблеми; пропонуються альтернативні варіанти вирішення проблеми зриву та затягування строків державних закупівель у сфері оборони.

 

Читати Як запобігти зриву та затягуванню державних закупівель у сфері оборони (Policy Paper)

 

Підготовка аналітичних матеріалів у форматі Policy Paper  є частиною проекту, який реалізує Лабораторія законодавчих ініціатив в рамках Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.