ПЕРША РІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА


21 листопада у Києві відбулася Перша річна конференція Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. Окрім безпосередньо учасників платформи, у заході
також взяли участь Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські, Перший віце-прем`єр-міністр України Валерій Хорошковський та Голова Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції, співголова «EuroNest» Борис Тарасюк.

Координатор Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут відзначив: «Форум поступово займає своє місце як важлива складова комплексної політики Східного Партнерства ЄС. Він є можливістю для простих українців залишатися у процесі діалогу та інтеграції з простором великої Європи». Серед основних функцій національної платформи І.Когут особливо виділив фахову участь громадських організацій у політичному процесі та у моніторингу політики: «У відносинах з ЄС це починає давати свої плоди. Тут вже маємо серйозний досвід підготовки коментарів до звітів про виконання політики сусідства та консультацій щодо формату й змісту дорожньої карти Східного партнерства». Втім, з національним урядом, за свідченням координатора української платформи, налагодити таку системну співпрацю поки не вдалося, мають місце лише окремі факти комунікації щодо програм реформ. «Така ситуація склалася через відсутність взаємної довіри між урядом і громадським організаціями, а також внаслідок браку політичної волі до реалізації реформ», – підсумував Ігор Когут, який разом з тим закликав громадські об’єднання різних форматів формувати власні амбіції до змін.

Перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський вкотре запевнив, що для уряду залишається незмінним пріоритетом напрямок європейської інтеграції, хоча й визнав, що не все в ньому йде системно та за планом. Також представник Кабінету Міністрів повідомив, що наразі продовжується технічна частина підготовки Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, йде робота і в політичному напрямі. «Угода про асоціацію вигідна обом сторонам, й перш за все тут мова йде про Зону вільної торгівлі. Це той достатньо великий фрагмент програми, який має економічну зацікавленість, а в умовах сьогоднішньої кризи він стає пріоритетним. Запуск Зони вільної торгівлі – для мене це точка неповернення, після якої європейський напрямок України буде не політичним чи теоретичним вибором, а практичним кроком», – сказав Валерій Хорошковський. На його думку, зараз є достатньо опонентів євроінтеграції в політичному та економічному плані, причому як в ЄС, так і в Україні: «Але коли пройдемо т.зв. точку неповернення, то стане легше рухатися, тому що всі будуть йти в одному напрямі».

Також Валерій Хорошковський говорив про перспективи підписання Угоди про Асоціацію: «Ми почули сигнал, що все ж таки маємо серйозні шанси підписати Угоду про асоціацію в наступному році. Скоріше за все це буде друга половина 2013 року, але цей шанс у нас є. Ми всі розуміємо ті перепони, які існують, але, вважаю, та ж Зона вільної торгівлі має запрацювати якомога швидше в будь-якому випадку – це вигідно як українській, так і європейській стороні».

Крім того, урядовець згадав про напрацювання у сфері лібералізації візового режиму та затвердження плану дій по проведенню інституційної реформи (відповідну концепцію ухвалено в жовтні).

Повертаючись до проблеми пріоритетності, політик наголосив: «Пріоритет законодавчо визначений – це європейська інтеграція. Але економіку ніхто не відміняв, з економічної точки зору ми не можемо відкинути ту історію, той досвід, ті напрацювання, які ми маємо з нашими східними партнерами. Це було б недалекоглядно, особливо за умов економічної  кризи… Тому не бачу жодних проблем у тому, що висловлюються різні думки щодо необхідності роботи з тим самим Митним союзом. Але якщо говорити про вступ до нього – то це поза законом на сьогодні».

Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські високо оцінив результати роботи Української національної платформи Форуму громадянського суспільства: «Українську модель платформи вже переймають інші країні, що є значним внеском у весь проект Східного партнерства». На думку Посла ЄС, громадянське суспільство, на відміну від урядів, що зосереджені на відпрацюванні власного мандату, може ставити амбітні цілі й досягати їх у середній та довгій перспективі.

Ян Томбінські підтвердив, що в планах на 2013 є підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: «Однак Угода накладає обов’язки на обидві сторони, вона не лише має бути підписана, але й виконана. Що, зрештою, дозволить перейти до наступної стадії інтеграції». Підписання, за словами дипломата, відкладалося через проблеми вибіркового правосуддя в Україні, незавершеність реформи судової системи та внаслідок сумнівів щодо парламентських виборів в Україні. Ян Томбінські зазначив, що в контексті Угоди про асоціацію парламент відіграє надважливу роль, оскільки саме він має проводити основну роботу в її межах. За словами Посла ЄС, Європарламент, а з ним і парламенти країн Євросоюзу, хочуть мати надійного партнера з повним мандатом довіри громадян.

Крім того, Ян Томбінські зазначив: «Ми щасливі, що більшість українців проголосували за проєвропейські програми на парламентських виборах».

Голова парламентського комітету з євроінтеграції Борис Тарасюк розповів про діяльність Бюро парламентської асамблеї «EuroNest», зокрема про його контакти з національними платформами громадянського суспільства Східного партнерства та про рішення щодо запрошення їх представників на постійній основі на засідання своїх чотирьох головних комітетів.

Говорячи про політичну складову відносин України з ЄС Борис Тарасюк зазначив: «Опозиція не є опонентом євроінтеграції України й, зокрема, не є опонентом підписанню Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Угода могла б бути підписана вже давно,  якби не внутрішні українські обставини… Наскільки мені відомо, в Європарламенті зараз обговорюється ідея ухвалення чергової резолюції по Україні. Основна її частина стосуватиметься оцінці виборів в Україні».

Торкнувся політик й питання діяльності майбутньої Ради й комітету з європейської інтеграції зокрема: «Сьогодні це лише розмови, але я з тривогою можу сказати, що зі сторони провладної партії вже обговорюють ідею фактичного скасування комітету євроінтеграції та його об’єднання з комітетом у закордонних справах».

За результатами Конференції Координатор Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Ігор Когут зробив такий підсумок: «Найважливіше, що сьогодні наш форум отримав той формат, який повинен стати постійним – відбулася розмова громадянського суспільства як з різними інститутами влади, так і з європейськими інститутами. І Європейський Союз сьогодні був представлений в особі найвищого свого представника в Україні – Посла ЄС. І уряд був присутній в особі найвищого представника, котрий займається питанням європейської інтеграції – першого віце-прем’єр-міністра. Була представлена й опозиція, а також «EuroNest». Тож ми отримали матрицю, як насправді має працювати Форум громадянського суспільства Східного партнерства. Те, що дуже активно обговорювалось питання Угоди про асоціацію – це, з одного боку, спосіб надихнути суспільство в аспекті того, що така перспектива дійсно є. А з іншого – звернути увагу на те, що ще багато чого слід зробити в сфері впливу на уряд задля виконання позицій порядку денного асоціації та інших питань, пов’язаних з цінностями, судочинством і т.д.».

Також на Конференції відбулися кадрові призначення в межах Української національної платформи:

Національним координатором УНП ФГС СхП обрано Олександра Сушка (Інститут Євро-Атлантичного співробітництва).

Координаторами робочих груп були обрані:

РГ 1. Демократія, права людини, належне урядування та стабільність – Володимир Купрій (Благодійний фонд “Творчий центр ТЦК”).

РГ 2. Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС – Геннадій Максак (Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень).

РГ 3. Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека – Однакову кількість голосів набрали Наталія Андрусевич (Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”), та Зоряна Міщук (Всеукраїнська екологічна громадська організація “МАМА-86”).

РГ 4. Контакти між людьми – Андрій Когут (Центр правових та політичних досліджень “СІМ”).

РГ 5. Соціальний діалог – Ростислав Дзундза (МБФ “Карітас Україна”).


Фото – “Європейський простір”.

Участь у конференції взяли близько ста представників українських громадських організацій, профспілок, бізнес-асоціацій, експертних та аналітичних установ. Діяльність національної платформи підтримує Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства Європейська програма Міжнародного фонду «Відродження».

Дивіться також:

Київ на роздоріжжі – йти до ЄС чи до Росії? (Радіо Свобода).

Підсумок дня: Порушили традицію – цього року саміт Україна-ЄС не відбудеться (Телеканал 24).

 

 версiя для друку Наверх  наверх
 надiслати лiнк  У попереднiй роздiл

Залишити відповідь