ДРУГА СЕСІЯ ШКОЛИ ПРОФЕСІЙНОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ 2012 (м. Київ)

4-8 вересня 2012 року у с. Мрія (Київська обл.) відбулася друга сесія Школи професійної журналістики “НОВА УКРАЇНА”. Захід провела Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки програми “Засоби масової інформації” Міжнародного фонду “Відродження” та Мережевої медіа програми фондів “Відкрите суспільство”. Сесія була присвячена питанням побудови ефективного громадянського суспільства та ролі медіа, використання маркетингових інструментів для ЗМІ, регулювання авторського права в Україні та світі, філософії свободи слова. Також під час сесії учасники поспілкувалися з експертами на теми екологічної політики, суспільних відносин у трикутнику «держава – ринкова економіка-конкуренція», системи охорони здоров’я, дотримання захисту прав людини у місцях несвободи, «мови ворожнечі» в мас-медіа. Крім того, у рамках сесії було проведено круглий стіл «Полювання за інформацією: формальний та неформальний підходи», тренінг з питань висвітлення конфлікту в мас-медіа та семінар «Аналіз державної політики для журналістів та редакторів ЗМІ». Учасники відвідали дискусію «Ринок нових можливостей: медіатенденції в країнах колишнього СРСР», яка відбулася у рамках 64-го Всесвітнього Газетного Конгресу. У кінці сесії журналісти також взяли участь у форум-театрі: це методика інтерактивної роботи з групою, спрямована на вирішення та краще розуміння тієї чи іншої соціальної проблеми.

Після урочистого відкриття сесії Ігорем Когутом, головою Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, та Євгеном Бистрицьким, виконавчим директором Міжнародного фонду «Відродження», останній своїм виступом «Дієве громадянське суспільство: роль медіа» відкрив тематичний блок, присвячений сучасним викликам у медіа галузі. Були розглянуті поняття «комунікація», «суспільний дискурс», «громадянське суспільство», «повнота публічної сфери». Експерт відмітив, що передача інформації відбувається на двох рівнях: локутивному, де відбувається її перевірка на істинність, та іллокутивному,  де висловлюються емоції чи вольове ставлення до того, про що йде мова. Було зазначено, що громадянське суспільство – це сукупність, об’єднана приватно-колективним інтересом, і об’єднуючим фактором тут виступають цінності.

Після цього журналісти познайомилися із Анною Нельсон, доцентом, викладачем Колумбійського університету (США). Експерт презентувала результати дослідженьконкурентоздатності медіа на нових ринках, які лягли в основу звіту Міжнародної асоціації газет і видавців. Анна Нельсон розповіла про дослідження медіа ринку у Грузії, Єгипті, Гватемалі та В’єтнамі. А загалом в основі звіту – дані від 227 респондентів у 60 країнах. Дослідниця прийшла до висновку, що не зважаючи на цензуру та насилля у багатьох країнах світу, деякі з них все ж таки мають безпрецедентну свободу ЗМІ. Медіа менеджерам та редакторам в державах, що розвиваються, перш за все не вистачає навичок управління; крім того керівники більшості газет вважають економічний клімат та ринкові умови найбільшими викликами для редакторської незалежності та розвитку медіа як бізнесу. Також дослідження Анни стосувалося частки цифрових ЗМІ у загальному прибутку медійних організацій: не зважаючи на те, що їх кількість неухильно зростає по всьому світові, від цифрових медіа ринок отримує лише 10% свого прибутку, а основним джерелом коштів все ще залишаються традиційні медіа.

В кінці першого дня Олександра Дворецька, координатор Мережі правових приймалень Криму (Кримський правозахисний центр “Дія”), ознайомила журналістів ізметодикою форум-театру, за якою вони працювали впродовж сесії.

Наступний день розпочався із вправ, спрямованих на встановлення довірливих відносин та сприйняття серед учасників Школи (це відбувалося в рамках підготовки до проведення форум-театру). Змістовна частина дня розпочалася виступом Оерла Вілкінсона, президента, виконавчого директора Міжнародної маркетингової асоціації новинних медіа (INMA, США),  який розповів про маркетингові інструменти для просування ЗМІ в епоху мультимедіа. З численними прикладами Оерл Вілкінсон розповів учасникам Школи про призначення різних платформ на медіа ринку та переваги й недоліки кожної з них, зазначивши про стійкість концепту традиційної газети («оскільки люди, навіть читаючи статтю на веб-сайті друкованого видання, на запитання – що ти робиш? – все ще відповідають – я читаю газету»). Виступ американського експерта було зосереджено навколо таких питань: яким чином можливо змінити «газетну культуру», як краще просувати нові медіа продукти на ринок, нові бізнес-моделі та інновації, що чекає на медіа індустрію впродовж наступних декількох років.

Після цього журналісти вирушили до Києва, де в Українському домі в рамках 64-го Всесвітнього Газетного Конгресу відбулася дискусія «Ринок нових можливостей: медіатенденції в країнах колишнього СРСР». У дискусії взяли участь Вікторія Сюмар, виконавчий директор Інституту масової інформації, Леонід Цодіков, керівник  UMH Lab, Ольга Іванова, заступник керівника дирекції з питань розвитку нових цифрових продуктів і редакційних технологій, Russia Beyond The Headlines, Российская газета, Денис Воронков, генеральний директор видавничого дому «Аргументы и факты», Манфред Верфель, заступник генерального директора, виконавчий директор, Competence Center Newspaper Production, WAN-IFRA, Катерина Лапшина, директор з розвитку медіа бізнесу СКМ, голова Наглядової ради “Сегодня Мультимедіа”. Модератором виступив Борис Ложкін, президент UMH, член Правління WAN-IFRA. Учасники дискусії говорили про стан традиційних і нових ЗМІ у сучасному медіа ландшафті пострадянського простору, зокрема Д.Воронков розповів про плани холдингу «Медіа3» (до якого входить газета «Аргументы и Факты») інвестувати у цифрові платформи і розвивати свої онлайн-ресурси. Крім того, експерти обговорили питання достовірності рейтингів, що надаються такими учасниками ринку як PWC чи ZenithOptimedia, оскільки інформація про методологію таких досліджень часто не є відкритою.

Потім учасники Школи взяли участь у панельній дискусії, присвяченій питанню регулювання авторського права в Україні та світі; спікерами стали Ярослав Ліпшиц, президент фундації «Сучасна Польща» та Олександр Ольшанський, заступник голови Правління Інтернет Асоціації України. Я.Ліпшиц ознайомив учасників Школи із історією виникнення авторського права та розкрив монополістичну, на думку спікера, природу авторського права, що є штучно створеним концептом. О.Ольшанський зазначив, що нині авторське право вже давно втратило своє початкове значення: воно вже не належить автору, а належить великим медіа корпораціям, які зазвичай віддають автору менше 1% від прибутку. В кінці дня за модерації Олександри Дворецької учасники взяли участь у підготовчих вправах до форум-театру.

Наступний день, 6 вересня 2012 року, також розпочався з вправ, спрямованих на розвиток навичок командної роботи. Далі був виступ Всеволода Речицього, конституційного експерта Харківської правозахисної групи, кандидата юридичних наук, доцента Національної юридичної академії України ім. Я. Мудрого, який говорив профілософію свободи слова як основоположну свободу людини. Також значну увагу було приділено поняттю «символічна реальність», було розглянуто її формування та функції.

Наступний тематичний блок під назвою «Етичні засади роботи журналіста» розпочався з круглого стола, в якому головними спікерами стали Олексій Шалайський, редактор сайту «Наші гроші», Дмитро Гнап, керівник Агентства журналістських розслідувань “Слідство.Інфо”, Максим Сухенко, керівник проектів журналістських розслідувань “1+1”, програма “ГРОШІ”. Під час круглого столу учасники разом із експертами обговорили можливості полювання за інформацією для журналістів. Експерти дали свої поради щодо ефективного використання онлайн-ресурсів для проведення якісного журналістського розслідування. Д. Гнап дав учасникам поради, яким чином працювати з джерелами інформації, коли журналіст опиняється на місці події. О.Шалайський підняв питання можливості використання «зливів інформації». М. Сухенко порадив учасникам Школи звертатися до офіційних, відкритих джерел, шукати інформацію в регіональній пресі та звертатися за інформацією до людей безпосередньо.

В цей же день учасники розподілили ролі та обговорили сценарій для форум-театру. Після цього відбувся тренінг з питань висвітлення конфлікту в журналістиці. Тренером виступила Ольга Духніч, викладач кафедри політичних наук та загальної психології, заступник декану філософського факультету Таврійського національного університету, тренер та методист тренінгових програм НУО «Інтеграція та розвиток». О.Духніч розповіла учасникам про предмети конфлікту та методи аналізу конфліктної ситуації. Також під час тренінгу учасників поділили на групи і вони аналізували реальні статті в ЗМІ в контексті теми тренінгу.

7 вересня 2012 року, у п’ятницю, журналісти познайомилися з Оленою Маслюківською, старшим викладачем Національного університету Києво-Могилянська академія, кандидатом економічних наук, керівником напряму освіти та навчання “Програми розвитку публічно-приватного партнерства”, яка своїм виступом на тему «Чи є в Україні екологічна політика?» розпочала тематичний блок «Ключові виклики українського суспільства». Були розглянуті поняття й цілі екологічної політики, шляхи стабілізації і поліпшення стану навколишнього природного середовища України, серед яких особливо відзначили інтеграцію екологічної політики до соціально-економічного розвитку України та впровадження екологічно збалансованої системи природокористування. Також говорилося про повільний розвиток екологічної політики в Україні через відсутність в програмах партій грамотного екологічного компоненту і неспівпадіння часових циклів власне політики (короткий) й екологічної політики (довгостроковий).

Після цього до Школи завітали Денис Черніков, старший експерт Лабораторії законодавчих ініціатив, і Олександр Шатковський, експерт з державних закупівель, які висвітили тему «Держава, ринкова економіка, конкуренція. Чи можна в Україні грати за європейськими правилами?». Ознайомивши журналістів з ключовими подіями у сфері регулювання державних закупівель, експерти говорили про державну допомогу бізнесу в Україні.

Потім Олег Петренко, директор зі стратегічного розвитку клініки «Оберіг», магістр менеджменту організацій охорони здоров’я, виступив перед учасниками з темою «Безкоштовно-платна медицина. Якою вона є насправді?». Було відзначено, що погіршення медичного обслуговування за даними опитування у липні 2012 року входить у п’ятірку найбільших загроз для України. Однак рівень та якість медичної допомоги визначають лише 10 – 15 % загального виміру здоров’я, також необхідно брати до уваги генетику, спосіб життя, навколишнє середовище, освіту. Крім цього, були розглянуті типи систем охорони здоров’я, серед яких приватна, страхова і бюджетна. Експерт виокремив дві основні взаємодоповнюючі причини незадовільного стану справ у секторі медичного обслуговування в Україні: кількісний дефіцит фінансових ресурсів і неефективне використання наявних фінансових, матеріально-технічних та людських ресурсів.

Цього ж дня відбулося продовження підготовки до форум-театру, зокрема учасники опрацьовували в групах свої ролі. Тематичний блок дня продовжився виступом Олега Мартиненка, голови правління Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, доктора юридичних наук, який розповів учасникам Школи про дотримання захисту прав людини в місцях несвободи. О. Мартиненко ознайомив учасників із факультативним протоколом до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських та таких, що принижують людську гідність, видів поводження і покарання, з якого можна зробити висновок, що місця несвободи не обмежуються тюрмами – до місць несвободи належать також місця утримання осіб під опікою, наглядом, захистом, охороною. За оцінкою правозахисників, таких місць в Україні – понад 5 тисяч. Також, експерт звернув увагу на основні проблеми, що існують у сфері захисту прав людини у місцях несвободи.

Тема прав людини отримала продовження у виступі Максима Буткевича, координатора проекту “Без кордонів” (громадська організація Центр “Соціальна Дія”). Він поділився своїми міркуваннями щодо теми «Образ «іншого» в медіа: мова ворожнечі як порушення професійних стандартів журналіста». Були розглянуті поняття «мови ворожнечі», її види, закцентовано увагу на проблемі пропаганди ксенофобії та расизму в медіа, розглянуто приклади використання «расистського мовлення».

Наприкінці дня відбувся спектакль форум-театру, в якому взяли участь усі учасники Школи.

Останній день другої сесії Школи професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА» був присвячений семінару з питань аналізу державної політики для журналістів та редакторів ЗМІ. Тренером виступив Роман Кобець, співробітник Інституту філософії НАН України, викладач кафедри філософії Національного університету «Києво-Могилянська академія», кандидат філософських наук. Були розглянуті відмінності понять «politics» і «policy», проаналізовано характеристики  державної політики та «зацікавлених сторін», які є об’єктом беспосереднього впливу прийняття того чи іншого рішення. Також було виокремлено спільні проблеми журналістів та аналітиків політики. Після цього учасники мали змогу на практиці використати набуті знання та проаналізували проблему аварійних балконів.

За детальною інформацією про роботу Школи звертайтеся до координатора програми Наталії Матвієнко (natalya[at]laboratory.kiev.ua), програмного менеджера Школи професійної журналістики “НОВА УКРАЇНА” Марії Коваль (info[at]laboratory.kiev.ua) або асистента Школи Галини Тищенко (galyna[at]laboratory.kiev.ua) за тел.: 044 531 37 68, а також додаткову інформацію можна знайти на веб-сторінці Школи www.mediaschool.parlament.org.ua.

Наступна сесія Школи пройде у Львові.

Дивіться також:

ПЕРША СЕСІЯ ШКОЛИ ПРОФЕСІЙНОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ “НОВА УКРАЇНА”-2012

 версiя для друку Наверх  наверх
 надiслати лiнк  У попереднiй роздiл

Залишити відповідь