ПРОЗОРІСТЬ У ЗАКУПІВЛЯХ ДЛЯ ЕНЕРГЕТИКИ

Посилення прозорості державних закупівель для житлово-комунальних послуг (теплової та електричної енергії, водопостачання та водовідведення) очікується з імплементацією Закону Украхни “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності”, прийнятого Верховною Радою 28 травня цього року.Відповідний законопроект був ініційований Урядом і передбачав вагомий крок у збільшенні прозорості державних закупівель для підприємств енергетики, житлово-комунальних послуг, транспорту та зв’язку, а саме – шляхом публікації річних планів закупівель та звітів про здійснення закупівель. Разом з тим, при розгляді законопроекту в парламенті він зазнав певних коректив, які призведуть до обмеження прозорості закупівель. Зокрема, піднято вдвічі поріг застосування закону для закупівель підприємствами-замовниками за власні кошти: з 2,5 млн. грн. до 5 млн. грн. для товарів і послуг, а також з 5 млн. грн. до 10 млн. грн. – для робіт. Також до сфери дії закону включено діяльність з транспортування, зберігання, переробки нафти та сирих нафтопродуктів, що не відповідає стандарту ЄС.Непрозорі державні закупівлі в енергетиці та житлово-комунальних послугах – основна причина зростання боргів в цих галузях. Нагадаємо, що рівно рік тому відбулося списання заборгованості на суму 24 млрд. гривень, яка включала борги підприємств ПЕК перед бюджетом та взаємні борги цих підприємств.

Паливно-енергетичний комплекс та житлово-комунальне господарство одержують значні кошти з державного та місцевих бюджетів України (в млрд. грн.):

 

При цьому, за даними Мінрегіонбуду, збитки підприємств ЖКГ з початку 2012 року склали понад 2 млрд. гривень.

Ця практика свідчить про гостру необхідність впровадження європейських стандартів державних закупівель та державної допомоги. На прикладі ЖКГ ми побачили що недотримання принципу відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель призводить до втрат бюджету та збитків, а відтак державна допомога галузі не є ефективною.

Частка збиткових підприємств у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу, води:

 

Контакти щодо реалізації проекту: Денис Черніков, старший експерт Лабораторії законодавчих ініціатив (Chernikov [at] laboratory.kiev.ua). Проект “Поширення європейських принципів у сфері державної допомоги та державних закупівель” здійснюється за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Дивіться також:

Відхід від європейських стандартів держзакупівель призведе до бюджетних втрат.

Прозорість у державних закупівлях: крок вперед і два назад. Чи буде ефективним нове законодавство?

 

 версiя для друку  наверх
 надiслати лiнк  У попереднiй роздiл

Залишити відповідь