ЗАКОНИ, ПРИЙНЯТІ ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ УКРАЇНИ ШОСТОГО СКЛИКАННЯ ПРОТЯГОМ ТРАВНЯ 2012 РОКУ

Протягом травня-2012 було прийнято 54 закони. Ухвалені закони розподілилися тематично в залежності від головного комітету, який їх готував:Комітет з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики – 7
Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності –  5
Комітет з питань економічної політики – 5
Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва –  5
Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму – 4
Комітет з питань соціальної політики та праці – 4
Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин – 3
Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки – 3
Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією – 2
Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування –  2
Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи – 2
Комітет з питань науки і освіти – 2
Комітет з питань охорони здоров’я –  2
Комітет з питань правосуддя – 2
Комітет з питань транспорту і зв’язку – 2
Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики – 1
Комітет з питань бюджету – 1
Комітет з питань національної безпеки і оборони – 1
Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин – 1В травні було ухвалено більше законів, ніж за будь-який інший місяць 2012 року.

Найпродуктивнішим суб’єктом законодавчої ініціативи у травні став Кабінет Міністрів України, який ініціював 28 ухвалених в цілому законопроектів. При цьому, один з цих законопроектів був ініційований ще попереднім урядом під керівництвом Юлії Тимошенко («Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій»).

Також за місяць було ухвалено 23 законопроекти, ініційовані народними депутатами.  Ініціаторами 9-ти законів виступили представники фракції Партії регіонів. Ще 3 законопроекти були ініційовані представниками фракції «Наша Україна – Народна самооборона». По одному законопроекту ініціювали депутати від фракцій «БЮТ – Батьківщина» та Комуністичної партії України. Крім того, було ухвалено в цілому 9 законопроектів, ініційованих міжфракційними групами депутатів різних комбінацій.

Також за минулий місяць було підтримано 3 законопроекти, ініційовані Президентом України.

У травні один законопроект був підтриманий всіма парламентськими фракціями, а саме: Закон Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів). Законопроектом пропонується заборонити куріння на стадіонах, у приміщеннях відкритих спортивних споруд, у закритих приміщеннях закладів громадського харчування тощо. І хоча законопроект був ініційований широкою міжфракційною групою, до якої входили і коаліційні, і опозиційні депутати, а також був підтриманий всіма фракціями, висновки як Головного науково-експертного, так і Головного юридичного управлінь Апарату ВРУ свідчать про досить низьку його якість. Так, за узагальненим висновком юридичного управління «законопроект потребує суттєвого доопрацювання та внесення на повторне друге читання». З означеного можна зробити висновок, що основною мотивацією суб’єктів законодавчої ініціативи був не стільки захист «населення України від руйнівних для здоров’я наслідків впливу тютюнового диму» (з пояснювальної записки), скільки намагання отримати додаткові політичні дивіденди напередодні виборів.

Фракція «Наша Україна – Народна самооборона» у травні підтримала лише один законопроект щодо обмеження тютюнопаління. Фракцією «БЮТ – Батьківщина» окрім вищезазначеного законопроекту був підтриманий ще один закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо убезпечення пенсійних активів», ініційований діючим урядом.

Фракція КПУ підтримала 45 законів (виступила «проти» 4-х урядових, 3-х президентських, а також 2-х депутатських законопроектів – 1 від Партії регіонів і 1 від НУНС).

Депутатська група «Реформи заради майбутнього» проголосувала за 52 закони. Група не підтримала 2 ухвалених в цілому законопроекти: «Про розвиток виробництва та споживання біологічних палив» (ініційований міжфракційною групою депутатів) та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» (ініційований представниками фракції Партії регіонів).

У травні також вирішилася доля чотирьох законопроектів, ухвалених парламентом протягом минулих місяців. Так з пропозиціями Президента України були прийняті в цілому закони:

• «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» з пропозиціями від 17.03.2012
• «Про внесення змін до статті 61 Сімейного кодексу України щодо приведення у відповідність з Конституцією України» з пропозиціями від 13.03.2012
• «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» з пропозиціями від 09.04.2012
• «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» з пропозиціями від 14.03.2012

Варто відмітити, що 12 (22%) законопроектів були прийняті в цілому у першому читанні за скороченою процедурою. Також заслуговує на увагу той факт, що лише 7 з 54-х законопроектів були завізовані Головним юридичним управлінням без зауважень. Всі інші законопроекти (які готувалися до другого читання), на думку експертів Апарату ВРУ, в тій чи іншій мірі потребували врахування відповідних зауважень, або й суттєвого доопрацювання. Так, всупереч рекомендаціям юридичного управління щодо необхідності вдосконалення, були ухвалені закони:
• «Про морські порти України», «Про внесення змін до деяких законів України (щодо благоустрою населених пунктів)» (ініційовані Урядом і підтримані фракціями Партії регіонів, Народно Партії та депутатською групою Реформи заради майбутнього)
• «Про внесення зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю)», «Про державну фінансову підтримку експортної діяльності», «Про правила етичної поведінки», «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності»  (ініційовані Урядом і підтримані коаліцією)
• «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо системи програмних документів)» (ініційований Президентом і фракціями Партії регіонів, Народно Партії та депутатською групою Реформи заради майбутнього)
• «Про внесення змін до статті 5 Закону України “Про міліцію” (щодо правового режиму у приміщеннях і на виділених територіях, де знаходяться органи і підрозділи міліції)» (ініційований представником фракції Партії регіонів і підтриманий коаліцією)
• «Про розвиток виробництва та споживання біологічних палив» (ініційований міжфракційною групою депутатів та підтриманий фракціями Партії регіонів, Народно Партії та Комуністичної партії України)
• «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів)» (ініційований міжфракційною групою депутатів і підтриманий усіма парламентськими фракціями)
• «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо спеціального режиму оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції» (ініційований міжфракційною групою депутатів та підтриманий коаліцією).
За більш детальною інформацією щодо парламентського моніторингу Лабораторії законодавчих ініціатив звертайтеся за телефоном (+38044) 5313768 або електронною поштою (адреса: z.oleksandr[at]laboratory.kiev.ua). Контактна особа – Олександр Заславський.

Дані парламентського моніторингу за попередній період.

Законодавчі підсумки роботи Верховної Ради України у травні 2012 року (таблиця).

 версiя для друку Наверх  наверх
 надiслати лiнк  У попереднiй роздiл

Залишити відповідь