ПЕРША СЕСІЯ ШКОЛИ ПРОФЕСІЙНОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ «НОВА УКРАЇНА» 2012 (АР Крим)

26 – 30 травня 2012 року відбулася перша сесія Школи професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА» , яку вже четвертий рік поспіль проводить Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки Мережевої медіа програми фондів «Відкрите суспільство» та Міжнародного фонду «Відродження». Цього року учасниками Школи стали 20 журналістів із усіх куточків України. Перша сесія Школи пройшла у місті Алушта, АР Крим.

Школа професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА» – це майданчик для спілкування професійних журналістів, обміну знаннями, досвідом, ідеями та ініціативами, а також платформа для поглиблення професійних знань і навичок роботи в різних жанрах задля виховання та формування лідерів української журналістики, які б відстоювали найвищі стандарти журналістики, дотримувалися етичних принципів, розуміли суть журналістської професії, сповідували ідеали незалежних засобів масової інформації у демократичному суспільстві, поділяли європейські цінності. Школа – єдина програма в Україні, яка формує світоглядний комунікативний майданчик для професійного спілкування журналістів з різних регіонів України та сприяє доланню стереотипів.

Робота першої сесії розпочалася проведенням 26 травня 2012 року круглого столу на тему “Сучасні виклики журналістики”. Доповідачами виступили  Єгор СОБОЛЄВ, координатор Незалежного бюро журналістських розслідувань “Свідомо”, та Валентина САМАР, голова Правління Інформаційного прес-центру.  Вони поділилися своїм баченням основних викликів, що стоять перед сучасними ЗМІ, зокрема обговорили питання професійності матеріалів журналістів-блогерів. Також говорили про актуальність та можливості використання у роботі журналіста інформації з соціальних мереж, що у перспективі може поставити під питання виживання традиційних ЗМІ. Учасники круглого столу підкреслили, що наразі українська журналістика зіштовхнулася з двома основними проблемами, які визначають її подальший розвиток: по-перше, мас-медіа ще не стали по-справжньому незалежними у своїй роботі, більшість не до кінця розуміє сутність професії журналіста, а по-друге, український медіа простір починає переживати інформаційну революцію, пов’язану зі зростаючою роллю нових медіа. Після цього учасники Школи мали змогу прослухати виступ Єгора Соболєва, присвячений громадській активності як новому виміру професії журналіста. На думку експерта, самих журналістських матеріалів є недостатньо для якісних зрушень в Україні, а відсутність активних дій з боку громадян загалом, і журналістів зокрема, спрямованих на зміну існуючої системи, є дорогою в нікуди. Тому Є. Соболєв закликав журналістів об’єднувати зусилля заради спільної мети.

Наступного дня, 27 травня 2012 року, Ольга ДУХНІЧ, викладач кафедри політичних наук та загальної психології, заступник декану філософського факультету Таврійського національного університету, тренер та методист тренінгових програм НУО «Інтеграція та розвиток», допомогла учасникам ближче познайомитися один з одним та покращити командну роботу протягом усієї програми.

Сесія Школи продовжилася виступом Ігоря СЕМИВОЛОСА, виконавчого директора Центру близькосхідних досліджень, що був присвячений темі національної безпеки України. Експерт розповів журналістам про критерії нацбезпеки, поділився своїм баченням основних загроз для держави, висвітлив питання побудови політичної нації в Україні, зазначивши, що конкуруючі ідентичності громадян різко зменшують можливості для діалогу та пошуків компромісу зі спірних питань; також суттєвим викликом є криза політичних інститутів, недостатня легітимність політичної еліти та фрагментація політичного поля.

Після цього журналісти відвідали історико-археологічний музей «Салачик», що у м. Бахчисарай. Там само учасники мали змогу познайомитися із Рефатом ЧУБАРОВИМ, народним депутатом України III, IV та V скликання, заступником Голови Меджлісу кримськотатарського народу, й прослухати його лекцію «Етнонаціональна політика України крізь призму кримськотатарського народу».  Кримський політик розповів учасникам Школи про історичне минуле кримськотатарського народу та проблеми, з якими стикається цей народ у сучасній українській державі, де етнонаціональна політика, на думку Р. Чубарова, не є достатньо виваженою та продуманою.

Наступного дня, 28 травня 2012 року, Володимир ПРИТУЛА, голова Комітету із моніторингу свободи преси в Криму, ознайомив журналістів з історією життя «советских крымчан», розповів про їх політичні уподобання та причини виникнення такого феномену. Говорилося й про соціальне становище народів, які населяли Кримський півострів. Також, В. Притула у своєму виступі зосередився на становищі кримських татар в Україні, зазначивши, що освітнє, мовне, земельне питання, а також збереження ідентичності наразі є основними для кримськотатарського народу.

Продовжився день виступом Ленура ЮНУСОВА, радника з питань ЗМІ в Криму програми «У-Медіа», Інтерньюз-Україна. Експерт виступив перед слухачами Школи з метою висвітлення питання змін способів споживання інформації у сучасному світі та їх впливу на медіа. Л.Юнусов підкреслив виключну роль мобільних приладів, соціальних мереж, пошукових систем та агрегаторів у змінах способів засвоєння інформації, зазначивши, що якщо раніше комунікація відбувалася за принципом «один говорить, всі слухають», то наразі ситуація кардинально змінилася: «всі говорять, ніхто не слухає». Також експерт показав, якою є медіа дієта сучасної людини, як змінилася поведінка людей за останні 20 років під впливом змін у способах споживання інформації, яким чином це вплинуло на природу медіа: на зміну розірваній комунікації прийшли інтерактивні, конвергентні соціальні медіа. Під час свого виступу Л. Юнусов також зазначив, що у сучасному світі набирає обертів розважальна функція ЗМІ, а інформаційна та просвітницька роль мас-медіа, навпаки, відходить на другий план.

Продовжуючи знайомитися з темою національної безпеки України, учасники Школи попрямували до м. Севастополь для відвідання фрегату «Гетьман Сагайдачний». Журналісти мали змогу на власні очі побачити один із найбільших кораблів Військово-морських сил України, на борту якого під час виконання своїх завдань перебуває 208 моряків, дізнатися про основні його функції, познайомитися з особливостями управління, озброєння та побутом українських морських вояків.

Наступного дня, 29 травня 2012 року, перед учасниками виступив Сергій ГАЙДАЙ, директор зі стратегічного планування соціально-інжинірингового агентства «Гайдай.ком», з презентацією «Журналіст: суб’єкт чи інструмент соціальної інженерії?». Експерт розповів учасникам про інформаційні віруси, що отруюють масову свідомість, про утворення мемів, стереотипів та різних психо-програм у суспільстві, а також навів приклади їх використання у PR. Друга частина виступу С. Гайдая була присвячена розвінчанню п’яти міфів, що захищають українську владу, зокрема: «Політика – це брудна справа»; «В українців ніколи нічого не виходить, менталітет такий»; «Зміни у суспільстві – довга справа, на це потрібні століття», зазначивши, що для справжньої еліти, яка в Україні не існує, це питання декількох найближчих років.

Робота Школи завершилася проведенням практичного тренінгу з використання інфографіки в мас-медіа. Тренером виступив Олег ОНИСЬКО, керівник агенції Ukrainian Media Service, головний редактор тижневика «ZIK». Тренер познайомив журналістів з основними принципами використання інфографіки та підготовки інформації для її візуалізації. О. Онисько зосередився на основних інструментах, деяких особливостях колористики, на прикладах показав учасникам, які зразки інфографіки можна вважати якісними, а які – ні, а також розповів, як читач сприймає інформацію в залежності від використання тих чи інших інструментів в інфографіці.

Проведення наступних сесій Школи планується 4-8 вересня 2012 року у Києві та 18-21 жовтня у Львові.

Дивіться також:

Інформація про сесію (викладачі, теми виступів, заходи).

Фотогалерея (Facebook).

За детальною інформацією про роботу Школи звертайтеся до координатора програми Наталії Матвієнко (natalya[at]laboratory.kiev.ua), програмного менеджера Школи професійної журналістики “НОВА УКРАЇНА” Марії Коваль (info[at]laboratory.kiev.ua) або асистента Школи Галини Тищенко (galyna[at]laboratory.kiev.ua) за тел.: 044 531 37 68, а також додаткову інформацію можна знайти на веб-сторінці Школи www.mediaschool.parlament.org.ua.

 версiя для друку Наверх  наверх
 надiслати лiнк  У попереднiй роздiл

Залишити відповідь