Довіра до влади. Ставлення до виборчої реформи. Серпень-2011

05-09-2011 || 10:53

 

Під час соціологічного дослідження  було опитано 1200 респондентів віком від 16 до 75 років у 48 містах та 30 селах в усіх регіонах України. При опитуванні витримані квоти за статтю й віком. Час проведення польового етапу дослідження – з 8 по 15 серпня 2011 року. Математична точність вибірки становить +/- 3%.Опитування здійснене на замовлення Лабораторії законодавчих ініціатив в межах щомісячного дослідження «Омнібус» (Omnibus) компанією TNS в Україні. При використанні даних посилання на Лабораторію законодавчих ініціатив та компанію  TNS в Україні обов’язкове!
1. Довіра громадян до суспільних інститутів
Традиційно для України, найбільше громадяни довіряють Церкві (71,7% респондентів висловили повну або переважну довіру їй), ЗМІ – як українським (54,4%), так і російським (43,6%) та західним (37,8%) – та Збройним силам (39,5%). Найменше довіри, як і у лютому-2011, у Судів (16,6%). Українці не схильні довіряти й Парламенту (16,7%), Прокуратурі (18,8%), Уряду (19,8%) та Міліції (20,8%).

Загальний рівень довіри до Парламенту, Президента України,  та Уряду
Слід відзначити, що Президенту України найбільше довіряють у Донецькій, Луганській та Запорізькій областях, але в жодному з цих регіонів показники повної та переважної довіри не перевищують 46%. Найменше главі держави довіряють у Львівській (8,1% повної та переважної довіри) йІвано-Франківській (3,2%) областях. Серед респондентів, які відносять себе до українців за національністю, Президенту довіряють 23,9%. В той же час, серед опитаних громадян, що ідентифікують себе як етнічні росіяни, цей показник складає 36,9%.

2. Динаміка зміни рівня суспільної довіри до влади

Дослідження засвідчує подальше падіння рівня довіри українців до влади, яке спостерігається з вересня минулого року. Якщо рік тому Президенту України довіряли 41,3% українців, то у лютому 2011 року цей показник склав вже 31%, а у серпні – 26,6% (тобто падіння рівня довіри за рік склало близько 15%). Кабінету Міністрів України у вересні минулого року довіряли 29,7% респондентів, у лютому цього року цей показник знизився до 22,9%, а зараз складає 19,8% (падіння за рік – 10%). Верховній Раді України рік тому довіряли 21,4% українців, через півроку – 18,7%, а у серпні нинішнього року  – 16,7% (падіння рівня довіри за рік – майже на 5%).

3. Ставлення до можливої відміни пункту «проти всіх»

На питання «Чи потрібно прибрати з бюлетенів на парламентських виборах пункт «не підтримую жодного кандидата» (пункт «проти всіх»)?» майже 70%опитаних громадян України відповіли «Ні», в той час як підтримали скасування відповідної графи лише близько 20%.

4. Ставлення до можливої заборони виборчих блоків

Питання «Чи підтримуєте Ви заборону участі у виборах до Верховної Ради України виборчих блоків кількох партій?» виявилось найбільш складним для респондентів – 27,2% опитаних не змогли на нього відповісти. Серед тих, хто зміг визначитися, більшість висловилися за те, щоб виборчі блоки і надалі могли брати участь у виборах до парламенту – таких майже 40%. За заборону блоків партій на виборах до Верховної Ради України виступили 33,6%респондентів.

 
5. Ставлення до виборчої системи

Серед різних типів виборчих систем найбільшу прихильність серед респондентів здобула мажоритарна система (виборці голосують за конкретного кандидата від свого округу) – 37,4% опитаних визначили її як найкращу. 31,3% респондентів віддали перевагу пропорційній системі з відкритими списками (виборці голосують за конкретного кандидата в списку партії, яку вони підтримують). Ще 24% опитаних вважають найкращою змішану систему (виборці голосують і за партії, і за конкретного кандидата від свого округу). Найменше прихильників здобула діюча наразі пропорційна система з закритими списками (виборці голосують лише за партії без можливості обирати конкретного кандидата) – лише 5,7% респондентів.

З даними попередніх соціологічних досліджень Лабораторії законодавчих ініціатив можна ознайомитись на сайті https://parlament.org.ua в розділі «Експертні матеріали / Соціологія». При використанні інформації посилання на Лабораторію законодавчих ініціатив та компанію  TNS в Україні обов’язкове!

Результати соціологічного опитування (pdf).

Залишити відповідь