ПІДСУМКИ 8-Ї СЕСІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Верховною Радою України шостого скликання протягом восьмої сесії (лютий-липень 2011р.) було прийнято 188 законів, що на 74 закони більше, ніж за попередню сесію (аналіз не включає ратифікаційні закони та закони про внесення змін до Державного бюджету). З 188 ухвалених законів 39 ще не були підписані Президентом.Найпродуктивнішими місяцями 8-ї сесії виявилися квітень та травень. Протягом цього періоду було ухвалено 44% всіх законопроектів, прийнятих за сесію. Найменш продуктивним став березень, протягом якого було ухвалено 22 законопроекти.

Найбільше прийнятих протягом 8-ї сесії законів стосувалося економічної, правової та галузевої  політики; найменше – політики культури й освіти:

• Економічна політика (51 закон);
• Правова політика (49 законів);
• Галузева політика (49 закони);
• Соціальна політика (17 законів);
• Національна безпека і оборона (10 законів);
• Державне будівництво (8 законів);
• Політика культури і освіти (4 закони).

Не дивлячись на тенденцію до зростання кількості законів, ініційованих урядом, найбільш продуктивним суб’єктом законодавчої ініціативи протоягом сесії все ж виявилися народні депутати України, які ініціювали 90 законів. Подібно до попередньої сесії, найбільш активно право законодавчої ініціативи реалізовували представники фракції Партії регіонів. Самостійно вони виступили ініціаторами 35-и законопроектів, 18 з яких стосуються економічної політики, 9 законопроектів регулюють питання правової політики, 6 законів спрямовані на вдосконалення галузевої політики, і по одному стосуються соціальної політики та державного будівництва. Також були прийняті 11 законів, самостійно ініційованих представниками фракції «БЮТ-Батьківщина» (5 законів у сфері правової політки, 4 законопроекти стосуються соціальної політики та по 1 – галузевої та економічної політики).  6 законів були ініційовані депутатами від фракцій НУНС (по 2 у сфері економічної та галузевої політики, по одному стосуються правової політики та політики культури і освіти). Найменше реалізували своє право законодавчої ініціативи представники фракцій КПУ (один галузевий закон) та депутатської групи «Реформи заради майбутнього» (один правовий закон). Значна частина прийнятих депутатських законопроектів була ініційована міжфракційними депутатськими групами найрізноманітніших комбінацій. З 32-х таких законопроектів 11 стосуються галузевої політики, 7 законів – правової політики, 6 законів – економічної політики, 3 закони – соціальної політики, по 2 – державного будівництва та національної безпеки, а також один закон – політики культури і освіти.  Крім того, Верховною радою  України були ухвалені 2 правових і один економічний закони, ініційовані позафракційними депутатами.
Верховна рада України підтримала 84 законопроекти, ініційовані урядом. При цьому було прийнято 5 проектів, поданих ще попереднім урядом під керівництвом Юлії Тимошенко:
• «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення попереднього документального контролю у пунктах пропуску через митний кордон»;
• «Про внесення змін до Закону України “Про електроенергетику” (щодо вдосконалення законодавства з питань електроенергетики в частині встановлення та розмежування відповідальності суб’єктів)»;
• «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спільної діяльності»;
• «Про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”»;
• «Про безоплатну правову допомогу».
Серед ініційованих урядом Азарова і підтриманих Верховною Радою України законів 25 стосуються галузевої політики, 21 – економічної політики, 18 – правової політики, 7 – соціальної політики, по 3 закони – національної безпеки і оборони та державного будівництва , а також 2 закони – політики культури і освіти.Крім того, було підтримано 12 ініціатив Президента України, з яких по 4 стосувалися правової  політики і національної безпеки та оборони, 2 – державного будівництва, і по одному – економічної та соціальної політики.

Також протягом 8-ї сесії парламент підтримав 2 закони, ініційовані Національним банком України: Закон «Про внесення змін до статті 75 Закону України “Про банки і банківську діяльність” (щодо строку повноважень тимчасової адміністрації)» та «Про внесення змін до деяких законів України (щодо нагляду на консолідованій основі)».

Жоден з 188-и ухвалених протягом 8-ї сесії законів не здобув підтримки всіх парламентських фракцій (під час минулої сесії таких законів було 3).

Протягом 8-ї сесії представники фракції «Наша Україна – Народна самооборона» голосували «проти» 186 прийнятих в цілому законопроектів – це найбільший відповідний показник. Представники фракції «БЮТ-Батьківщина» також виявили свою незгоду з 179 законопроектами. Також 31 законопроект не був підтриманий фракцією КПУ. Новоутворена депутатська група «Реформи заради майбутнього» голосувала «проти» 5 законопроектів: «Про облік та технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, права на які підлягають державній реєстрації», «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» (ініційовані між фракційною групою), «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі», «Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур» (ініційовані діючим урядом), «Про внесення змін до статті 17-1 Закону України “Про електроенергетику” (щодо умов стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел)» (ініційований представником фракції Партії регіонів).

Закони, підтримані фракцією «БЮТ-Батьківщина»: «Про внесення зміни до статті 155 Кримінально-процесуального кодексу України (щодо обґрунтованості застосування взяття під варту)», «Про внесення змін до статті 9 Закону України “Про порядок направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав” (щодо комплектування складу підрозділів)», «Про внесення змін до Закону України “Про поштовий зв’язок” (щодо вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях)», «Про внесення зміни до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України (щодо визначення порядку сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ про визнання та виконання рішень іноземних судів в Україні)»  (ініційовані діючим урядом), «Про внесення змін до статті 217 Кримінально-процесуального кодексу України (щодо обов’язків слідчого)», «Про внесення зміни до Закону України “Про захист рослин”» (ініційовані представниками фракції «БЮТ-Батьківщина»), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплат страхового відшкодування», «Про внесення доповнення до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо скасування відповідальності за провадження господарської діяльності із застосуванням принципу мовчазної згоди» , «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання трудових і службових правовідносин та усунення правових прогалин в законодавстві з питань державної таємниці)» (ініційовані міжфракційними групами).

Закони, підтримані фракцією «Наша Україна – Народна самооборона»: «Про внесення змін до Конституції України щодо проведення чергових виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (ініційований міжфракційною групою депутатів), «Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2011 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях» (ініційований Президентом України Януковичем В.Ф.).

Також відбулися зміни у фракційному складі парламенту. Так, 16 лютого 2011 року позафракційні депутати утворили фракцію «Реформи заради майбутнього», до якої увійшло 20 депутатів. Крім того, змінився склад фракцій Партії регіонів, «БЮТ-Батьківщина»  та НУНС. Станом на 8 липня, до парламентської фракції Партії регіонів входить 192 депутати, «БЮТ – Батьківщина» – 105, Блоку «Наша Україна – Народна самооборона» – 67, Комуністичної партії – 25, Народної Партії – 20; групи «Реформи заради майбутнього» – 20; кількість позафракційних депутатів – 21.

Варто зазначити, що 2 ухвалених в цілому закони були відхилені за пропозицією Президента:
• «Про внесення зміни до статті 155 Кримінально-процесуального кодексу України (щодо обґрунтованості застосування взяття під варту)» (ухвалений 3.02.2011);
• «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення державної підтримки розвитку сільського господарства» (ухвалений 7.04.2011).

Під час 8-ї сесії вирішилася доля 5-ти законопроектів, прийнятих Верховною Радою протягом минулої сесії – були ухвалені з пропозиціями президента закони:
• «Про внесення змін до Закону України “Про акціонерні товариства” щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств» (ухвалений 22.12.2010);
• «Про внесення змін до законів України “Про здійснення державних закупівель” та “Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні”» (ухвалений 21.12.2010);
• «Про регулювання містобудівної діяльності» (ухвалений 13.01.2011);
• «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру” щодо декларування наявності цукру» (ухвалений 21.12.2010);
• «Про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”» (ухвалений 21.12.2011).

Варто зауважити, що 7 законопроектів, прийнятих Верховною Радою протягом 8-ї сесії, були повторно прийняті з пропозиціями Президента України (в рамках даного аналізу ці закони рахуються лише один раз – вже з урахуванням пропозицій Президента):
• «Про внесення змін до Закону України “Про застосування амністії в Україні”» (ухвалений вперше 17.02.2011);
• «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку випуску видавничої продукції на умовах державного замовлення» (ухвалений 17.02.2011);
• «Про внесення зміни до статті 143 Сімейного кодексу України (щодо обов’язку батька забрати дитину з пологового будинку)» (ухвалений 15.03.2011);
• «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (ухвалений 7.04.2011);
• «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за забруднення лісів)» (ухвалено 12.05.2011);
• «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» (ухвалений 17.05.2011);
• «Про амністію» (ухвалений 15.06.2011).

За більш детальною інформацією щодо парламентського моніторингу звертайтеся за телефоном (+38044) 5313768 або електронною поштою (z.oleksandr@laboratory.kiev.ua).  Контактна особа – Олександр Заславський.

Закони, прийняті Верховною Радою України VI скликання протягом 8-ї сесії (табл.).

Дані парламентського моніторингу за попередній період.

Залишити відповідь