РИНОК МІЖНАРОДНИХ ГРОШОВИХ ПЕРЕКАЗІВ В УКРАЇНІ – сучасний стан та перспективи розвитку

Огляд ринку

На сьогоднішній день на українському ринку міжнародних грошових переказів за дорученням фізичних осіб працюють багато різноманітних систем, що здійснюють перекази майже в усі країни світу. Беззаперечними лідерами, як за кількістю пунктів, швидкістю здійснення та обсягом переказів, є американські системи Western Union та MoneyGram.

За останні декілька років активні позиції почали відвойовувати нові системи, що були створені на базі банків СНД, однак серйозної конкуренції західним компаніям вони не склали, і в короткотерміновій перспективі, з ряду причин, і не складуть. Окремо слід зазначити, що більшість переказів надходить в Україну з-за кордону, в той час як відсоток переказів за кордон не перевищує 4% від загальної кількості переказів, що здійснюються в Україні.

Таким чином всі системи, які працюють в Україні можна умовно поділити на дві групи. До першої відносяться такі системи, які мають колосальні агентські мережі у всьому світі і є свого роду монополістами, використовуючи всі переваги свого становища, до другої групи відносяться системи країн СНД і цілий ряд українських систем (систем, що дають можливість переказувати кошти лише на території України), які тільки виборюють місце під сонцем.

Головним недоліком систем другої групи є географічна обмеженість їх агентських мереж та небажання, а точніше неможливість, розширювати свої агентські мережі за рахунок існуючих фінансових інституцій. Конкурентна боротьба між титанами – WU та MG – призвела до появи обов’язкового для всіх агентів цих систем пункту в договорі про заборону співпраці з аналогічними системами грошових переказів.

Беззаперечний лідер – компанія Western Union, яка була створена в США в 1851 році, в Україні почала активну діяльність у 1993 році. Першим її агентом стала “Українська фінансова група”. Інші українські банки досить охоче приєдналися і досі приєднуються до Western Union. Успішність і популярність такого виду переказів забезпечується не лише якісним сервісом та великою кількістю пунктів, а й величезними затратами компанії Western Union на рекламні заходи. Система включає в себе більш ніж 120 тис. пунктів в 185 країнах світу. Основними агентами в Україні є банки “Аваль”(за суб-агентськими угодами з яким працюють ще близько 35 дрібних банків), “Ощадбанк” “Укрсоцбанк”, “Укрсиббанк”, ПУМБ, “Правексбанк”, “Фінанси та Кредит”, “Надра” та інші. Виплата грошей здійснюється у валюті, зазначеній в контракті агента з компанією WU. В Україні це долари США або гривні. За межі України переказ можна відправити в доларах США. Конвертація здійснюється автоматично за курсом, що встановлюється компанією WU, при чому курс може змінюватись протягом доби декілька разів. Виплата переказу може бути здійснена в будь- якому пункті системи. Кожному переказу присвоюється унікальний 10-значний код MTCN (money transfer control number). Віднедавна на території України з допомогою послуги Quick Pay гроші можна переказати і юридичній особі, яка попередньо уклала відповідний контракт із WU. За даними експертів доля ринку міжнародних грошових переказів WU має тенденцію до зменшення, головним чином за рахунок проведення конкуруючими системами активних рекламних компаній та розробки нових, дешевших фінансових продуктів.

Головним конкурентом WU як на світовому, так і на українському ринку грошових переказів, є компанія MoneyGram Payment Systems, Inc, створена в 1988 році як дочірнє підприємство American Express, зараз її власником є компанія Travelers Express Company, Inc. Компанія MoneyGram контролює біля 35% світового ринку грошових переказів. На відміну від WU MoneyGram робить ставку не на “розкрутці” свого бренду, а на більш низьких і гнучких тарифах та безкоштовному наданні додаткових послуг. Наприклад, є можливість разом з грошима переслати безкоштовно (на відміну від WU) текстове повідомлення (до 10 слів) одержувачу переказу, в деяких країнах можна замовити доставку переказу одержувачу додому (Home Delivery Option). Кожному переказу присвоюється унікальний 8-значний RN код (Reference Number). Окрім коду, додатковий захист забезпечує система кодування інформації, що відповідає найвищим світовим стандартам, та можливість включити до переказу контрольне питання одержувачу коштів, без вірної відповіді на яке переказ виплачено не буде. Система MoneyGram дозволяє здійснювати термінові міжнародні перекази від однієї фізичної особи іншій до 160 країн світу. Гнучка тарифна політика разом з агентською мережею із 60 000 пунктів робить MoneyGram однією з найдешевших та найпривабливіших міжнародних систем грошових переказів. Сьогодні в Україні послугу MG пропонують наступні банки: Промінвестбанк (здійснює більше половини всіх переказів MoneyGram в Україні), “Національний кредит”, “Укрексімбанк”, “Хрещатик”, “Укрінбанк” та ще ряд банків.

Серед міжнародних систем грошових переказів, що працюють в Україні, окрему нішу займають системи Ria Envia, VIGO та US Money Express Co. Ці три системи орієнтовані лише на виплату переказів в Україні, відправити гроші за кордон з використанням цих систем неможливо. Американська компанія Ria Envia займається грошовими переказами з 1987 року, її центральний офіс розташований в Нью-Йорку. Компанія володіє більш ніж трьома тисячами агентських пунктів та платіжних центрів в 35 країнах світу. На українському ринку вона з’явилась в 2001 році, підписавши контракт з банком “Надра”. Відправник повинен обов’язково вказати телефон або адресу одержувача переказу, після фактичного приходу грошей в банк його співробітники інформують одержувача, що на його ім’я надійшов грошовий переказ. За бажанням клієнта переказ може бути виплачено в гривнях або євро, конвертація відбувається за курсом банку “Надра”.

Термінові перекази Money Express – це приватні перекази за дорученням фізичних осіб із США на користь одержувачів-фізичних осіб в Україні. Виплата коштів здійснюється через мережу філій “Кредит Банку (Україна)”. При одержанні переказів Money Express в Україні комісійні не сплачуються. “Кредит Банк (Україна)” здійснює також виплати за переказами, які надійшли через канадську фірму “MEEST CORPORATION INC”. З метою налагодження фінансових зв’язків між фізичними особами Канади та України вказана фірма приймає кошти в доларах США та в канадських доларах від фізичних осіб (громадян Канади та США) для проведення переказів в Україну. Виплата коштів здійснюється через кур’єра шляхом доставки за місцем проживання згідно з інформацією, наданою відправником. За цими системами здійснюється незначна кількість переказів (менше 1% від загальної кількості переказів, що надходять в Україну), що частково пояснюється великою концентрацією пунктів відправки в одному місці.

Компанія Vigo Remmittans Corp. була створена в 1985 році, розпочавши свою діяльність з переказування грошей зі США до Бразилії. В 2003 році компанія була придбана GMT Group, Inc. На сьогоднішній день це одна з провідних приватних американських компаній у сфері здійснення грошових переказів із США, володіє мережею більш ніж 1 500 агентських пунктів, розміщених майже в усіх штатах США. В плани компанії на 2004 рік входить 30% ріст кількості трансакцій, прогнозований обсяг переказів – більше 3 млрд. дол. США. В Україні одержати переказ за цією системою можна в 397 пунктах, основним агентом є “Ощадбанк”.
Здебільшого цими системами користуються громадяни України, які постійно працюють за кордоном, або побоюються перевозити ці кошти через кордон власноруч.

На противагу західним системам грошових переказів банками країн СНД були створені власні системи швидких грошових переказів. Найбільш вагомими серед них є системи “Анелік”, “Contact” та “Migom”.

Система грошових переказів “Анелік” була створена в 1997 році і отримала свою назву від однойменного вірменського банку. Нині за цією системою переказують гроші банки 82 країн, зокрема майже всі країни СНД. В Україні її офіційним представником і кліринговим центром є банк “Грант”. На відміну від MG і WU, система є суто банківською і використовує кореспондентські рахунки. Відправник повинен вказати конкретне відділення банку, куди здійснюється переказ. Гарантований час переказу — від 8 годин. “Анелік” — система грошових переказів, яка швидко зростає і стає дедалі популярнішою, завдяки своїм невисоким тарифам. Середньомісячний обсяг переказів в Україні — близько $3 млн.

Подібною до системи “Анелік” є система “Contact” – технологія переказу грошових коштів між фізичним особами, розроблена АКБ “РУССЛАВБАНК”(Москва), що базується на системі кореспондентських відносин між банками-учасниками розрахунків. Перекази здійснюються за спрощеною процедурою, без відкриття рахунків фізичним особам. Час здійснення переказу – від 4 годин. Система має більше 3 тис. пунктів обслуговування в 71 країні світу. В Україні послугами даної системи можна скористатися в 74 містах (основними учасниками є АКБ “Мрія”, АКБ “Легбанк” та “Укрсоцбанк”). Комісія за переказ коштів сплачується відправником в розмірі 3% від суми переказу та розподіляється порівну між банками відправника, одержувача та кліринговим банком.
Аналізуючи досвід роботи західних систем швидких грошових переказів, фахівцями банку АКБ “ЄВРОТРАСТ”(Москва) була розроблена система “Migom”. Ця система має 860 пунктів обслуговування переказів в країнах СНД і ще не отримала широкого розповсюдження. “Migom” використовує сучасні технології, завдяки чому час здійснення переказу незначний. При відправці переказу відправник зазначає точний пункт отримання переказу. Слід зазначити, що в межах країн СНД “Migom” успішно конкурує з WU та MG. Протягом 2003 року обсяги переказів за цією системою виросли в 10 разів, що свідчить про відтік клієнтів від інших систем грошових переказів. На сьогодні в Україні єдиним банком-агентом даної системи є Ощадний банк України, що здійснює перекази в 320 своїх відділеннях.

Ринок грошових переказів в Україні останнім часом розвивається дуже активно. Комісійний дохід є найбільш привабливим джерелом прибутку для всіх банків. За кілька останніх років в Україні було створено більше 10 систем грошових переказів в межах України. Очікується вихід на цей ринок нових гравців, що призведе до загострення конкуренції між банками та, як результат, зниження тарифів та поліпшення якості послуг.

Законодавча ініціатива НБУ

На сьогодні невирішеною проблемою залишається недосконалість українського законодавства у сфері грошових переказів та його нерегламентованість в тій його частині, що стосується створення українських систем зі здійснення переказів за межі України та виплату переказів з-за кордону. Причому ця недосконалість є як структурною – наприклад, постанова Правління Національного банку України №18 від 17.01.2001 фактично обмежує суму, яку фізична особа-резидент України може відправити за межі України 300-ми USD (будь-якій фізичній особі, без відкриття рахунку) на місяць до того ж комерційні банки, як агенти валютного контролю повинні контролювати своїх клієнтів по сумам та цілям переказів, що, з урахуванням змін, що відбулись в економіці України за останні три роки, є скоріш стримуючим, ніж регулюючим інструментом, так і структурною – недоліки в законодавстві та фактична бездіяльність антимонопольного комітету призвели до панівного становища західних систем Western Union та MoneyGram на українському ринку, з нерегульованими тарифами та фактично унеможливили створення в Україні на противагу вищезгаданим системам власних. Тобто в Україні зовсім відсутні важелі впливу на тарифну політику західних систем грошових переказів та законодавчо не врегульовано питання створення резидентами України систем грошових переказів – дві діючи в Україні міжнародні платіжні системи „Гео” (Укрсиббанк) та „PrivatCard” (Приватбанк) фактично не підконтрольні НБУ, і взагалі в українському законодавстві немає жодного посилання щодо необхідності реєстрації або отримання дозволу будь-якої державної структури на створення системи грошових переказів за межі України та виплату коштів, що надходять в Україну.

Проект Закону України №3422 “Про внесення змін до Закону України “Про платіжні системи та переказ грошей в Україні” серед інших змін, окреслює основні риси механізму створення та контролю українських міжнародних систем переказу коштів. Але враховані в законопроекті зміни щодо МПС є недостатніми для впевненого функціонування вищезгаданих систем та ніяким чином не регламентує становище західних систем та не створює сприятливого середовища для розвитку вже існуючих. Враховуючі економіко-політичні зміни, що відбулися в Україні та розширення ЄС, від НБУ можна було б чекати більш корінних змін. Наступним кроком могло б бути надання частини банківських послуг квазіфінансовим інститутам – магазинам, ресторанам, мережам супермаркетів, аптекам та т.п. – в більшості розвинених країн світу саме вони є агентською мережею МПС. В Україні ж навіть Ощадний Банк не впровадив МПС у всіх своїх відділеннях. Наявність величезної кількості працюючих за кордоном українців, що переказують зароботані гроші своїм близьким в Україну робить необхідним створення та розвиток глобальних українських МПС, активно працюючих хоча б в країнах ЄС. Це призведе як до створення додаткового джерела прибутку, так як ринок міжнародних грошових переказів в Україні оцінюється в сотні мільйонів USD, так і до значного зниження тарифів на переказ грошей – тобто збільшення доходів громадян України. Розглядаючи наявність тісних контактів між українськими банками та фінансовими установами країн СНД та Західної Європи можна спостерігати тенденцію до перетворення внутрішньоукраїнських систем на міжнародні, перш за все завдяки використанню розгалуженості своїх філіальних мереж та співпраці з банками країн СНД – тому на сьогоднішній день чітке законодавче підґрунтя є вкрай необхідним. Наприклад, нещодавно в Росії відбулась низка судових процесів на яких  зокрема було відхилено апеляційну скаргу компанії Western Union, і рішення московського суду, щодо зловживання компаніями Western Union та MoneyGram своїм монопольним становищем і, як наслідок – рішення про вилучення з договорів між цими компаніями та їх агентами в Росії пунктів, як тих, що порушують антимонопольне законодавство було залишено в силі. Будемо сподіватись, що на засіданні круглого столу на тему “Системи міжнародних переказів: проблеми функціонування та вдосконалення регулювання”, що відбудеться 13 травня в НБУ, за участю представників найбільших українських інституцій, буде опрацьовано досвід останніх років та розроблено нову стратегію в цій галузі, що врахує існуюче становище та дасть поштовх позитивним змінам, спрямованих на захист вітчизняного фінансового сектору. Запропоновані НБУ зміни до Закону України „Про платіжні системи та переказ грошей в Україні” (законопроект №3422 від 21.04.2003) у більшій своїй частині позитивно вплинуть на становлення ринку українських систем міжнародних грошових переказів та  існуючий , але багато питань залишились невирішеними. Зокрема, у законопроекті немає навіть натяку на позбавлення домінуючого положення систем Western Union та MoneyGram, які фактично монополізували ринок переказів в Україні, отримуючи при цьому надприбутки – 10-15% від сум переказів (В українських системах це 1-2%).

Олександр Наумов,
для Лабораторії законодавчих ініціатив

Залишити відповідь