4000-1 не врятує українське книговидання!?

Таке припущення можна було б зробити лише на підставі численних повідомлень про звернення до Президента з проханнями застосувати право вето до законопроекту №4000-1, прийнятого 5 лютого цього року та підписаного спікером парламенту 17 лютого. Це невтішне для українських книговидавців передбачення можна підкріпити і тим фактом, що 19 лютого до Верховної Ради внесено чергову законодавчу ініціативу про зміни до Закону “Про Державний бюджет України на 2004 рік” у частині відновлення дії податкових преференцій для підприємств книговидавничої справи.

Чим ще можна пояснити те, що не останній український парламентар – лідер фракції “Регіони України” Раїса Богатирьова – зареєструвала законопроект №4462-1 “Про внесення змін до статті 80 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” (щодо державної підтримки книговидавничої справи), який фактично відтворює положення законопроекту №4000-1 щодо відновлення усіх норм законодавства стосовно книговидання, зупинених Законом про Державний бюджет на 2004 рік (містяться в статті 80 закону)? Будучи переконаною у скорому перетворенні законопроекту 4000-1 у закон, навряд чи б пані Богатирьова стала вносити не потрібний законопроект. Залишається сподіватися, що все це так і залишиться припущеннями.

Проект №4462-1 є альтернативним до проекту №4462, який був внесений ще 04.12.2003 колегами Р.Богатирьової по фракції – народними депутатами О.Царьовим та В.Майстришиним – та передбачав відновлення дії лише Закону “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні” (шляхом вилучення із Закону про Державний бюджет на 2004 рік пункту 37 частини першої статті 80).

Нагадаємо, що 5 лютого 2004 року Верховна Рада прийняла в цілому уславлений проект закону №4000-1 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку із прийняттям Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”. У разі його його підписання Президентом та наступного набрання чинності має бути відновлено дію всіх існуючих пільг з оподаткування підприємствам книговидавничої сфери.

Прийнятий 5 лютого закон, зокрема, передбачає:

1) відновлення дії Закону України “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні”. Цим знімається питання щодо чинності пунктів 11.37 та 11.38 Закону “Про податок на додану вартість”, які відповідно до експертного висновку Лабораторії законодавчих ініціатив мали діяти ще з 01.01.2004, але за відсутності офіційного письмового роз’яснення Державної податкової адміністрації ПДВ продовжував стягуватися (точніше підприємства книговидавничої сфери продовжували його сплачувати, не сподіваючись на вигідне для них офіційне тлумачення);

2) відновлення дії підпункту 5.1.2 Закону “Про податок на додану вартість” та викладення його в новій редакції – звільняються від оподаткування операції з “продажу книжок, виданих державною мовою; продажу учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва, а також словників українсько-іноземної або іноземно-української мови” (текст у редакції, підписаній Головою Верховної Ради України 17.02.2004). До цього діяла норма про звільнення операцій з продажу книжок лише “вітчизняного виробництва”;

3) відновлення дії підпункту 7.13.7 Закону “Про оподаткування прибутку підприємств” щодо звільнення до 1 січня 2009 року від оподаткування прибутку видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції, отриманого від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення і розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, крім видань рекламного та еротичного характеру.

Радісна для українських книговидавців новина про схвалення законопроекту №4000-1 одразу була трохи затьмарена черговою неузгодженістю, що виникне у зв’язку з набранням чинності проектом №4000-1, а точніше передбаченою ним новою редакцією підпункту 5.1.2 Закону “Про податок на додану вартість”.

Відповідно до підпункту 5.1.2 Закону “Про податок на додану вартість” у редакції, підписаній спікером парламенту та направленій на підпис президента, звільняються від оподаткування ПДВ операції з “продажу книжок, виданих державною мовою; продажу учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва, а також словників українсько-іноземної або іноземно-української мови”. Тоді як, відповідно до пункту 11.38 цього ж закону, тимчасово до 1 січня 2009 року звільняються від оподаткування операції з “продажу книжкової продукції, виробленої в Україні”. Звідси пряма неузгодженість двох норм одного закону, яка виникне в разі набрання чинності законом, схваленим 5 лютого.

Цю колізію, проте, можна легко вирішити шляхом тлумачення двох норм. Так, дія пункту 11.38 статті 11 Закону “Про податок на додану вартість” обмежується в часі 1 січням 2009 року, тоді як підпункт 5.1.2. пункту 5.1. статті 5 не має тимчасового характеру і, відповідно, є загальною нормою по відношенню до пункту 11.38. Тимчасовість дії пункту 11.38 підтверджується і його розташуванням у прикінцевих положеннях закону.

Отже, з такого тлумачення логічно випливає наступне:

– до 1 січня 2009 року має діяти звільнення від оподаткування ПДВ операцій з продажу “книжкової продукції, виробленої в Україні”;

– у випадку, якщо проект №4000-1 стане законом, а до підпункту 5.1.2 у подальшому не будуть внесені додаткові зміни, з 1 січня 2009 року діятиме звільнення від оподаткування ПДВ продажу лише книжок (поняття вужче за “книжкову продукцію”), що видані державною мовою;

– у випадку, якщо проект №4000-1 стане законом, діятиме звільнення від оподаткування ПДВ операцій з продажу учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва, а також словників українсько-іноземної або іноземно-української мови” (до того ж це звільнення діятиме з 01.01.2004 – див. далі).

Правда, від правозастосовуючих органів цілком можна очікувати й протилежного тлумачення, оскільки в Прикінцевих положення законопроекту 4000-1 встановлено, що його норми “мають пріоритет над нормами інших законів та інших законодавчих актів, які регулюють правила визначення податкових зобов’язань платника податків, зборів (обов’язкових платежів)”. Так, пріоритет може бути наданий і новій редакції підпункту 5.1.2., що, однак, не відповідатиме логічному та системному тлумаченню. Хто може не хвилюватись з приводу тлумачення, так це продавці книжок, виданих державною мовою та вироблених в Україні, на яких дія звільнення поширюватиметься за будь-яких варіантів (звичайно, за умови набрання чинності проектом 4000-1).

Якщо все ж таки аргументи “за” підписання прийнятого 5 лютого законопроекту переважать аргументи “проти”, досить важливою стане зворотна сила положень закону щодо скасування норм Закону “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, передбачена абзацем дев’ятим пункту 1 Прикінцевих положень законопроекту №4000-1. Попри сумнівний характер такої норми (з огляду конституційного принципу незворотності дії законів в часі, що міститься в статті 58 Основного Закону), її застосування означатиме відсутність відповідальності за несплату після 01.01.2004 податків підприємствами книговидавничої справи відповідно до передбачених податковим законодавством звільнень.

Цілком очевидним є лише одне, а саме те, що нас і надалі очікує спостереження за перипетіями задекларованої державної підтримки національного книговидання.

Дмитро Котляр,
експерт Лабораторії законодавчих ініціатив

Дивіться також:

Проект закону №4000-1 ветовано Президентом України!!!

Залишити відповідь